Haber Detayı
21 Nisan 2017 - Cuma 10:06
 
Van için 156 başvuru
23 ili kapsayan Cazibe Merkezleri Programı'nda yatırım başvuruları ve istihdam tablosunun netleştiği belirtildi. Bölge için son derece büyük öneme sahip olan Cazibe Merkezleri Programı kapsamında toplam 92 milyar liralık yatırım, 365 bin kişilik de istihdam başvurusunun yapıldığı ifade edildi. Aslan payı başvurusunun Erzurum, Şanlıurfa, Malatya, Elazığ ve Diyarbakır için olduğu öğrenilirken, Van için ise 156 yatırım başvurusu ve 2 milyar 382 milyon TL yatırım tutarının söz konusu olduğu kaydedildi. Daha önce yapılan tahminlere göre Van için 130 başvuru ve 1 milyar 600 milyon TL yatırım öngörülüyordu. Ancak büyük yatırımlar için direkt Kalkınma Bankası'na başvuru yapıldığı ve Van'ın başvuru oranının artabileceği de dillendiriliyordu.
EKONOMİ Haberi
Van için 156 başvuru

23 il için toplam 3 bin 380 yatırım başvurusunun yapıldığı belirtilirken, öngörülen istihdam sayısı da 365 bin oldu. 23 il içinde yatırım başvurusu adeta patlama yapan il Şanlıurfa oldu. Şanlıurfa için 450 başvuru gerçekleşti. Diyarbakır için 374, Mardin için 336 yatırım başvurusunun yapıldığı cazibe merkezleri programı kapsamında toplam yatırım büyüklüğü bakımından ise aslan payının Erzurum'a gideceği belirtildi. Toplam yatırım büyüklüğü bakımından Erzurum'un 20.3 milyar lirayla zirvede olduğu, bu kenti 10.7 milyarlık yatırımla Şanlıurfa, 9.9 milyar lira ile de Malatya'nın takip ettiği kaydedildi.

VAN'IN DURUMU

Toplam yatırım tutarları kapsamında 365 bini aşkın istihdam taahüdünde bulunulurken, Van için ise 156 girişimci yatırım talebiyle başvuru yaptı. Van için toplam yatırım tutarı 2 milyon 382 bin olarak belirtilirken, toplam istihdamın ise 15 bin 542 olarak öngörüldüğü öğrenildi.
Erzurum, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya gibi Cazibe Merkezleri Programı kapsamında bulunan büyükşehirler arasında yatırım başvuru sayısında ve toplam yatırım tutarında Van'ın sonda yer alması da dikkat çekiyor.

TAHMİNLERİ AŞTI

Van'ın büyükşehirler arasında sonda yer almasına karşın, tahminleri aştığı da görüldü. DAKA Eski Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci, bir süre önce yaptığı açıklamada; “Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki destek, bana göre tarihin en iyi desteği. Bunu değerlendirerek Van'a yatırım yapmak isteyenlerin sayısı da aşağı yukarı 130 civarında. Bunun yatırım tutarı da tahminlerime göre 1 milyar 600 milyon lira. İstihdam açısından baktığımız zaman da yine tahminlerime göre 12 bin istihdama tekabül eder. Ancak direkt Kalkınma Bankasına yapılan başvurular daha büyük başvurular. Bu nedenle bu rakamlar daha da artabilir...” ifadelerini kullanmıştı.
DAKA Eski Genel Sekreteri Dr. Demirci, OSB'lerdeki alt yapı çalışmalarının hızlandırılması gerektiğine de dikkat çekerek; “OSB'mizde hazır ve hemen tahsis edilecek arsa yok. Ama bu yatırım başvurularının değerlendirme süreci devam ederken biz de OSB'deki süreci hızlandırmak durumundayız. Yatırım başvurusu yapanlara, destek verildiği haberi diyelim ki Haziran – Temmuz ayı gibi geldi, biz de onlara Eylül – Ekim gibi arsa verecek duruma gelmeliyiz. O yüzden orada devam eden bir alt yapı çalışması var ama mevcut olan alt yapı bittiğinde de o talebi karşılayamayacak. Şuanda 290 hektarlık yani 2 bin 900 dönümlük arazinin planlanması ve alt yapı çalışmalarına hemen girilmesi gerekiyor.” demişti.
Demirci, son olarak Cazibe Merkezleri Programı kapsamında her yıl Van'a bu oranda yatırım talebi olması durumunda Van'ın 5 yıl içinde tanınamayacak bir duruma gelebileceğine işaret ederek; ““Bana göre bu destek, tarihin en iyi desteği. Destek kapsamında Van'a da yatırım için büyük bir ilgi var. Önümüzdeki 1, 1.5 yılda beklediğimiz bu yatırımların gerçekleşmesi durumunda Van'ın resmi işsizlik oranının yüzde 25 oranında azaltılması söz konusu. Bu program 10 yıl sürecek bir program ve her yıl milyarlık kaynak 23 ile yatırım desteği olarak aktarılacak. Eğer bu trend, ilimiz için bu talep devam eder de, gelecek yıllarda da bu şekilde bir yatırım iştahı bu bölgeye çekilirse, önümüzdeki 5 yıl içinde Van'ı tanıyamaz hale gelebiliriz.” öngörüsünde bulunmuştu.

Haber: Umut TARHAN

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Van, için, 156, başvuru,
Haber Yazılımı