Haber Detayı
04 Mayıs 2017 - Perşembe 09:53
 
Van için önemli projeler
Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, katıldığı Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, “Van’ın kurumsallaşması için 100 konut ihalesi yaptık. Ticaret Odasının Çağrı Merkezi projesi ile diğer tüm projelerine de destek vereceğiz” derken, Kapıköy Sınır Kapısında çalışmaların devam ettiğini ve burada Ağustos ayında açılışın yapılacağını vurguladı. Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ise, Van için Turizm Caddesi, Seyir Terası ve Markalar Caddesi gibi projelerinin hazır olduğunu ve önümüzdeki hafta işleme alınacağını belirterek, Çağrı Merkezi Projelerinin olduğunu da ilk kez açıkladı. Ayrıca, dün Van TSO bünyesinde Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİ OSB) Koordinasyon Merkezi ile Tekstilde İşgücü Yerinden Edinmiş Kişilerle Gelişiyor Projelerinin açılışları da yapıldı.
GÜNDEM Haberi
Van için önemli projeler

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, ilk önce Van TSO bünyesinde açılan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİ OSB) Koordinasyon Merkezi ile Tekstilde İşgücü Yerinden Edinmiş Kişilerle Gelişiyor Projesi’nin açılışına katıldı.
“Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİ OSB) Koordinasyon Merkezi”nin açılışında konuşan Çiftci, açılan koordinasyon merkezinin ihracata ve hayvancılığa katkı sunacağını söyledi.
Bakan Yardımcısı Çiftci, “TDİ OSB Van için ve bölge için çok önemlidir. Bu yatırımın Van’a büyük bir heyecan katacağına inanıyorum. Ülkemizin küçükbaş ve büyükbaş hayvancılıkta Van önemli bir yere sahiptir. Burada hayvancılık bölgesinin olması da bir o kadar önemlidir. Bugün burada bu bölgenin koordinasyon merkezinin açılışını yapıyoruz. İnşallah kısa sürede Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin temelleri de atılacaktır.” dedi.
Açılışta konuşan Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ise, koordinasyon merkezinin önemli bir merkez olacağını söyledi. Takva, ileri ki zamanlarda ise TDİ OSB’nin arazisinin de belirleyip Van’da hayata geçeceğini söyledi.
Daha sonra Çaldıran Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği ve Van Terziler Konfeksiyoncular Kunduracılar Giyim Sanatkarları Esnaf Odası tarafından düzenlenen “Tekstilde İşgücü Yerinden Edinmiş Kişilerle Gelişiyor Projesi”nin açılışı yapıldı.
Burada konuşan Bakan Yardımcısı Çiftci şunları söyledi:
“Biz tekstilcileri Van’a davet ettiğimizde, çalışanların az olmasından şikayetçi oldular. Van’da Tekstil Kent kurulduktan sonra İş-Gem ve İş-Kur tarafından eleman yetiştirilme konusunda önemli adımlar atıldı. Bunlardan en önemlisi de yerinden göç eden insanlarımızın meslek sahibi yaptırılmasıdır. Bugün burada açılışını yaptığımız projenin de Van için büyük bir katkı sunacağına inanıyorum.”
Açılışta konuşan Çaldıran Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Çetin Yüce ise proje ile ilgili bilgiler verdi. Yüce, proje bütçesinin 220 bin avro olduğunu ve bu bütçenin 115 bin avrosunun kursiyerlere harçlık olarak verileceğini söyledi.

 

MECLİS TOPLANTISI

Açılışların ardından Van TSO Meclisi toplantı düzenine geçti. Toplantıya Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci de katıldı.
Toplantıda konuşan Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, odanın faaliyetleri ve projeleri hakkında bilgi verdi.
Van için Turizm Caddesi, Seyir Terası ve Markalar Caddesi gibi projelerinin hazır olduğunu ve önümüzdeki hafta işleme alınacağını belirten Takva, “Bir projemiz de Çağrı Merkezi projesidir, bakanımızın da bilgisi dâhilindedir, ancak bunu ilk kez burada açıklıyorum. Tabi bakanımızdan desteklerini de bekliyoruz” dedi.
Çiftci’den, diğer projelerin gerçekleşmesi için katkı beklediklerini ifade eden Takva, ilk kez bir bakanın katılımı ile toplantı gerçekleştirdikleri için çok gurulu olduğunu da kaydetti.  

 

100 KONUT MÜJDESİ

Daha sonra Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci bir konuşma yaptı.
Başkanlık sistemiyle Türkiye’nin daha iyi idare edileceğini belirten Çiftçi, “Başkanlık sistemiyle çok daha iyi bir yere geleceğimize inanıyorum. Ülke bu saatten sonra parlamenter sistemle yönetilemez” dedi.
Van için kimden gelirse gelsin her tür projeye destek vereceklerini belirten Çiftçi, Van TSO’nun da projelerine gereken desteği sağlayacakları sözünü verdi. 
Milletvekilliği sırasında ve daha sonraki göreve geldiği tarihten bu yana Van için önemli çalışmalar yaptıklarını ifade eden Çiftci, Kapıköy sınır kapısını da bu duyarlılık kapsamında yapmaya başladıklarını ve Ağustos ayında açılışını yapacaklarını belirtti.
Çiftci ayrıca, Van’ın daha da kurumsallaşması için çalışmalar içinde olduklarını belirterek, “Van’ın kurumsallaşması için 100 konut ihalesi yaptık. Ticaret Odasının Çağrı Merkezi projesi ile diğer tüm projelerine de destek vereceğiz. Kimden geldiği önemli değil, yeter ki Van için önem arz etsin, biz tüm doğru projelere destek vereceğiz.” diye konuştu.
Bakan Yardımcısı Çiftci son olarak, kendisini davet ettiği için Van TSO yönetimine teşekkür etti.
Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: Editör:
Etiketler: Van, için, önemli, projeler,
Haber Yazılımı