Haber Detayı
01 Mayıs 2017 - Pazartesi 09:36
 
Van İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü “balık hepimizindir” dedi ve ekledi; “Hep beraber koruyacağız”
15 Nisan tarihinde başlayan Van Balığı av yasağı 15 Temmuz tarihine kadar devam edecek. Havaların ısınmaya başladığı bu günlerde, balıklar da uzun ve zorlu bir yolculuğa başlamak üzere.
GÜNDEM Haberi
Van İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü “balık hepimizindir” dedi ve ekledi; “Hep beraber koruyacağız”

Dere yataklarındaki hırçın su akıntılarının tersine ilerleyen ve yumurtalarını tatlı sulara bıraktıktan sonra yeniden göle dönen balıklar, bu süre içerisinde adeta görsel şov sunuyor. Bu şovu izlemek için de binlerce kişi göçün oluştuğu dere kenarlarına giderek, gördükleri karşısında adeta büyüleniyor. Av yasağı dönemindeki bu görsel güzelliğe ise, kaçak avcılık gölge düşürüyor. Kaçak avcılığın yapılmaması için tedbirler alınırken, vatandaşların da bu dönemde Van balığı almaması konusunda sık sık uyarılar yapılıyor. Van İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü de, yaptığı duyuruda, kaçak avcılık yapanlara ceza kesileceğini belirterek, şöyle de bir uyarıda bulundu; “İnci Kefali balığı hepimizindir ve korunması da hepimize düşmektedir.”
Her yıl olduğu gibi bu yıl da Van balığı, muazzam bir yolculuğun arefesinde. Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte tatlı sulara göç eden balıklar, bu göç esnasında izlenmeye değer görüntüler oluşturuyor. Yavrularını tatlı sulara bırakmak ve bu şekilde neslini devam ettirmek durumunda olan balıklar, çıktıkları kutsal yolculukta birçok kez kaçak avcıların hedefi haline geliyor. Bu yıl da aynı durumların yaşanmaması için tedbirler alınırken, öte taraftan sık sık uyarılar da gerçekleştiriliyor. Bu uyarılardan biri de Van İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden geldi.
Müdürlük, yaptığı açıklamada, kaçak avcılık yapılmaması gerektiğine işaret ederek, yasağa uymayanlara cezai işlem uygulanacağını hatırlattı.

 

“CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK”
Van İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “İlimiz sınırları dahilinde bulunan ve İnci Kefali avcılığı yapılan tüm iç sularımızda İnci Kefali Balığının üreme dönemi olan 15 Nisan – 15 Temmuz tarihleri arasında avlanması yasaktır. Van Gölü'nün doğal zenginliği olan İnci Kefali Balığının neslinin tükenmemesi için ve gelecek kuşaklarımızın da bu zenginlikten yararlanması için üreme dönemi olan 15 Nisan – 15 Temmuz tarihleri arasındaki avlanma yasağına uyulması zorunluluk arz etmektedir. Avlanma yasağına uyulmaması durumunda 1.155,00 TL cezai işlem uygulanacaktır.” denildi.

 

“HEP BERABER KORUYACAĞIZ”
Balığın herkesin olduğunu ve korunması işinin de herkese düştüğünü hatırlatan Van İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “İnci Kefali balığı hepimizindir ve korunması da hepimize düşmektedir. Bu balığın neslinin tükenmesi halinde doğal denge bozulacağından; asırlardır severek tükettiğimiz ve Vangölü Balığı olarak da bildiğimiz 'İnci Kefali' balığının nesli tükenecek, sofralarımız ve damaklarımız bu tattan mahrum kalacaktır. Bu nedenle; tüm Van halkımızın bu konuda duyarlı davranması ve konuya hassasiyet göstermesi milli ve vicdani bir sorumluluktur. Yasağı ihlal edenlerin Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Belediye Zabıta Müdürlüğüne bildirilmesi tüm halkımızın vatandaşlık görevidir.”
Bu arada, İnci Kefali Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Cem Akıllı ve yönetim kurulu üyeleri de, Van İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Muhammet Demir'in daveti üzerine, kendisini ziyaret ederek, balığın tanıtılması ve etkin korunması için neler yapılabileceği üzerine görüş alışverişinde bulundular.
 

/ Haber: M.Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: M.Selim Kurt
Etiketler: Van, İl, Gıda, Tarım, ve, Hayvancılık, Müdürlüğü, “balık, hepimizindir”, dedi, ve, ekledi;, “Hep, beraber, koruyacağız”,
Haber Yazılımı