Haber Detayı
26 Aralık 2018 - Çarşamba 09:42
 
Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Sünnetçioğlu: 'Van’ı en iyi noktaya getirmeye çalışacağız'
Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, sağlık alanında hayata geçirecekleri projelerle Van’ı iyi bir noktaya taşıyacaklarını belirterek, “Bir Vanlı olarak, Van İl Sağlık Müdürlüğü’nde bulunduğum süre içerisinde, kurduğumuz ekibimizle de profesyonelce çalışıp sağlık hizmeti açısından Van’ı en iyi noktaya getirmeye çalışacağız.” dedi.
SAĞLIK Haberi
Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Sünnetçioğlu: 'Van’ı en iyi noktaya  getirmeye çalışacağız'

Van’daki sağlık hizmetleri ve 2019 yılı sağlık projeleriyle ilgili olarak Van İl Sağlık Müdürlüğü tarafından basın toplantısı düzenlendi.

Müdürlük binasında yapılan toplantıya, Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Bölge Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Parlak, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ömer Bilici, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Adem Erginoğuz ile Acil Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Diş Tabibi Şebnem Kartal katıldı.

 

“VAN’I SAĞLIKTA EN İYİ NOKTAYA GETİRECEĞİZ”
Basın toplantısında konuşan Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, yapılan bazı çalışmalara ilişkin bilgi verdi.
2019 yılında da sağlık alanındaki çalışmalara aynı hızla devam edeceklerini belirten Sünnetçioğlu, “Kısa süre içinde Gürpınar Devlet Hastanesi’ni de hizmete açacağız. İlerleyen zaman içinde tamamlanmak üzere olan projelere ve yapılacak projelere Sağlık Bakanlığımızın katkılarıyla devam edeceğiz. Bir Vanlı olarak, Van İl Sağlık Müdürlüğü’nde bulunduğum süre içerisinde, kurduğumuz ekibimizle de profesyonelce çalışıp, sağlık hizmeti açısından Van’ı en iyi noktaya getirmeye çalışacağız.”  dedi. 

 

“BİR-İKİ DALDA DOKTOR AÇIĞI VAR”
Van’daki doktor sıkıntısıyla ilgili şikayetlere de değinen Sünnetçioğlu, şunları söyledi:
“Van’dan doktorların gitmesiyle ilgili bir ara buna benzer duyumlar aldık ama çok az sayıda doktor arkadaşlarımız gitti, tabi yerine yenileri geldi. Şu anda çoğu alanda doktor sayımız yeterli düzeyde ama bir-iki alanda eksiğimiz var. Oları da gidermeye çalışıyoruz. Geçen hafta da bunun için Sağlık Bakanlığı’na gitmiştik. Doktor taleplerimizi dile getirdik. Bakanlık da dediklerimizi dikkate aldı. Birçok dalda doktor taleplerimiz gerçekleşti ama sadece Van’da değil, Türkiye genelinde bazı birimlerde sıkıntı var. Bunları da büyük ihtimalle ilerleyen dönemlerde gidereceğiz.”

 

SAĞLIK MERKEZLERİ KONUSU
Van’daki sağlık ocakları ve sağlık merkezlerinin durumuna ilişkin de Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ömer Bilici, bilgi paylaştı.
Hijyen ve kaliteli hizmet konusunda çalışmaların olduğunu ifade eden Bilici, şunları anlattı: 
“Hijyen koşulları iyi olmayan sağlık ocaklarımızla ilgili yeni projelerimiz var. Çalışmalar devam ediyor. Bunlarla ilgili ilerleyen süreçte çalışmalarımız olacak. Aile Sağlık Merkezlerine ihtiyaç vardı, yaklaşık 5 ay önce merkezde 21 tane sağlık merkezi Büyükşehir Belediyesi tarafından revize edildi. 15 Aile Sağlık Merkezini ayrıca aktif olarak hizmete aldık. 2019 yılı içerisinde de ihalesi yapılan 11 tane Aile Sağlık Merkezi yaklaşık 420 iş günü sonrasında hizmet vermeye başlayacak.” 

 

İLÇE HASTANELERİ SORUNU

İlçelerde yapılan hastanelerle ilgili olarak da Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Adem Erginoğuz bilgi verdi. 
Sağlık alanında, 2019 yılında ciddi bir ivme beklediklerini belirten Erginoğuz, şu bilgileri paylaştı:
“Başkale Devlet Hastanesi’nin proje çalışmaları devam ediyor. Ek diyaliz hastanesi açtık orada. Yaklaşık 20 gün önce Başkale’ye gittik. Sağlık merkezlerini gezdikten sonra yeni yapılacak hastanenin arazisini gördük. Değerlendirmeler yaptık. Çaldıran’a şu an 75 yataklı devlet hastanesi yapılıyor, 10 lojmanlı. Aynı zamanda Saray’da da 10 yataklı bir hastanemiz yapılacak. İhalesi yapıldı, Nisan ayında yapımına başlanacak. Gevaş’ta da 50 yataklı bir hastanemiz 2019 yılı projesinde, o da yapılacak. Çatak’ı yeniledik. Şu anda orada 30 yataklı bir hastanemiz var. Bahçesaray aynı şekilde öyle… Erciş bitti, 214 yataklı bir hastane yapıldı. Personel konusunda şu anda Van’da ciddi bir sıkıntımız yok. Hekim konusunda da müdürümüz gereken bilgiyi verdi zaten. Sağlıkta, 2019’da çok ciddi bir ivme bekliyoruz.”

Haber: Adil HARMANCI 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Van, İl, Sağlık, Müdürü, Doç., Dr., Sünnetçioğlu:, 'Van’ı, en, iyi, noktaya, , getirmeye, çalışacağız',
Haber Yazılımı