Haber Detayı
31 Ağustos 2021 - Salı 17:05
 
Van’ın ilk sanat galerisi açıldı
Van İpekyolu Belediyesi tarafından, Sanat Sokağı’nda inşa edilen İpekyolu Atatürk Sanat Galerisi’nin açılışı, görkemli bir programla gerçekleştirildi.
KÜLTÜR Haberi
Van’ın ilk sanat galerisi açıldı

Daha önce sıradan bir park durumunda olan, özellikle çocukların çay, sigara ve mendil satışı yaptığı, ayakkabı boyadığı Sanat Sokağı, Cumhuriyet caddesi üzerinde bulunan alan İpekyolu Belediyesi tarafından Van'ın ilk sanat galerisi olarak inşa edildi.
Galerinin açılışı önceki akşam yapıldı.
Açılışa, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Mehmet Göktepe, belediye başkan yardımcıları, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

“SANATLA ANILMAK İSTİYORUZ”

Programda bir konuşma yapan İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan, sanatla anılmak istediklerini, bu nedenle çalışmalarını bu yönde gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bizim coğrafyamız çok güzel bir coğrafya, Van’ın insanı çok güzel insanlar. Burada sıkıntılı şeylerle değil, şehrimize, ülkemize ve dünyaya yaptığımız kültürel, sanatsal, bilimsel ve ticari her türlü alanda katkılarla anılmak istiyoruz. Bunun için görevime başladığım ilk günden itibaren, okul çağından önceki çocuklarımızdan, okul çağındaki çocuklarımıza, hanımefendilere, beyefendilere ve yaşlılarımıza yönelik birçok proje gerçekleştirmeye çalıştık” dedi.

 

ATATÜRK’ÜN SÖZÜNÜ HATIRLATTI

Sanatla ilgili olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün sözünü hatırlatan Aslan, şunları söyledi:
“Atatürk’ün dediği gibi, ‘Sanatsız kalan bir toplumun, hayat damarlarından biri kopmuş demektir.’ Ben bu şiarla buraları inşa etmek istedim, bu şiarla çalışma arkadaşlarımızla bu projeleri ürettik. Benim amacım, Avrupa’daki şehirlerden ve kentlerden hiçbir farkı olmayan bir şehir oluşturmaktı. Şu anda yarım kalan işlerimiz var. İnşallah dükkânların burayla uyumlu bir şekilde işlenmesiyle çok güzel bir yer olacak. Burası daha önce madde bağımlısı, problemli insanların yuvasıydı. Ancak bundan böyle emniyet ve zabıta personellerinin kontrolüyle burası cıvıl cıvıl bir yer olacak. Buraya akşam 17.00’den sonra giremeyen insanlarımız, bundan böyle gecenin 01.00’inde, 02.00’sinde ve 03.00’ünde fotoğraf çekinmek, klasik müzik dinlemek için gelebilecekler.”  

 

“PROJELERE SAHİP ÇIKIN”

Hayata geçirilen projelerin önemine değinen ve herkesi bu projelere sahip çıkmaya davet Aslan, şöyle devam etti:
“106 tane sokağımızı aynı ‘Sanat Sokağı’ gibi yenileyeceğiz. Kadınlarımıza yönelik kapalı spor merkezleri yaptık. Bunların hepsi gençlerimizin, çocuklarımızın, kadınlarımızın kısacası tüm vatandaşlarımızın hayatına dokunabilecek projeler. Ancak tüm bu projeler arasında en çok hangisini sevdim derseniz ‘Sahil Bandı Projesi’ derim. Sahil bandı, buradan iddia ediyorum, Van için gelmiş geçmiş en nitelikli ve kaliteli proje. Bu proje ile 2 milyon metrekarelik bir alanı şehrimize kazandırdık. Sizden ricam lütfen bu başlatılan projelere sahip çıkın. Bunlar sizin için, çocuklarımız için, gençlerimiz için, şehrimiz için çok kıymetli projeler. Bunları yapmakta herhangi bir beklentimiz yok. Biz siyasetçi değiliz, devlet adamıyız. Ben mülki idare amiri olarak tüm kalbimle, tüm samimiyetimle, vicdanımla yapmaya çalıştım. Bu duygularla bütün bu yapılan hizmetlerde emeği geçen çalışma arkadaşlarıma, müdürlerime, başkan yardımcılarıma ve siz değerli kardeşlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”  

 

KURDELE KESİLDİ

Konuşmanın ardından protokol tarafından İpekyolu Atatürk Sanat Galerisi’nin açılış kurdelesi kesildi ve havai fişek gösterisi gerçekleştirildi. 
Daha sonra sanat galerisi gezildi.
Program, opera ve müzik dinletisi ile son buldu.
Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Van’ın, ilk, sanat, galerisi, açıldı,
Haber Yazılımı