Haber Detayı
05 Mayıs 2017 - Cuma 09:55
 
Van Kilimi, eski ilgiyi görmüyor 'Bu değer, yok olmamalı'
Türkülere konu olmuş, aşkın, sevdanın, belki de acının, birçok duygunun ilmek ilmek işlendiği bir kültür olan kilimler, günümüzde eski popülaritesini kaybetmiş gözüküyor. Dünyaya nam salmış Van kilimleri de bu gidişattan nasibini almışa benziyor. Bir gelenek olan, kentimizin de bir değeri olan “Van Kilimleri”nin ismi bile artık zor duyulur oldu.
KÜLTÜR Haberi
Van Kilimi, eski ilgiyi görmüyor 'Bu değer, yok olmamalı'

Bir zamanlar dillere pelesenk olan, kentimizi ziyaret eden turistlerin almadan gitmediği “Van Kilimleri” şimdi o eski günleri arar olmuş durumda. Belki gelişen teknoloji, belki nostaljiden uzaklaşılması, fabrikasyon kilim ve halılara yönelinmesi, belki de başka bir şey ama bir gerçek var ki, Van Kilimleri eski rağbeti görmüyor. Bu durumu, kilim satıcıları da doğruluyor. Kilim satıcıları; “Van kilimi eski değerini kaybetti, eski müşterisini kaybetti, eski günlerini arar oldu” diyor.

Eskiden birçok yerde, kırsalda, özellikle genç kızların ilmek ilmek dokuduğu, göz nuru kilimler, şimdilerde eskisi kadar yapılmıyor ve ilgi de görmüyor. Bir zamanlar genç kızların çeyizlerinde olmazsa olmazlardan olan, duyguların işlendiği kilimlere rağbetin azalması, kilimlerin eskisi kadar yapılmaması, bu kültürün zamanla yok olma ihtimalini de akıllara getiriyor.

 

BİR ZAMANLAR...
Van bölgesinde bir zamanlar, özellikle de kırsal bölgelerdeki evlerde kilim dokuma tezgâhlarına rastlamak mümkündü. Genç kızlar, evlerindeki veya köylerindeki dokuma tezgâhında dokudukları kilimlere özlemlerini, hasretlerini, beklentilerini, duygularını ilmek ilmek, motif motif işleyerek, o adından sıkça söz edilen Van kilimlerinin ün kazanmasına, marka haline gelmesine katkı sunmuştu... Ancak zamanla, kilime rağbet azaldı, o çokca rastlanan kilim tezgahları bir bir kapandı.

 

“RAĞBET AZALDI”
Van'daki kilimci esnafı, Van kiliminin dünü ve bugününü kıyasladığı zaman, arada büyük bir farkın olduğunu ve Van kilimine yönelik rağbetin azaldığını söylüyor.
Van'da uzun yıllardan beridir kilim ticareti yaptığını belirten Mehdi Burak isimli esnaf, Van Kiliminin geçmişi ve bugünü hakkında konuştu.
Baba mesleği olan kilimciliği kendisinin devam ettirdiğini belirten esnaf Burak şunları anlatıyor; “Yaptığımız kilim işi bir baba mesleğidir.1990 tarihinden bugüne kadar bu işle uğraşıyoruz, babamızdan devraldığımız bu mesleği devam ettirip, gelecekteki kuşaklara aktarmak istiyoruz. Uzun yıllardır bu meslekle ilgileniyoruz ve artık bu alanda uzmanlaştık. Teknolojinin gelişmediği dönemlerde Van kilimi çoğunlukla evlerde genç kızların ve uzmanlaşmış deneyimli olgun bayanlarımızın maharetli ellerinde dokunurdu, biz de onları alıp satardık. Ancak teknolojik aletlerin yaygınlaşmasından sonra makinelerden çıkan kilimleri de satmaya başladık. Yine de biz önceliğimizi evlerde dokunan kilimlere veriyoruz. Evde dokunan kilimleri alıp satıyoruz. Müşteri potansiyelimizi; 1990'lı yılların başlarından 2000'li yılların başlarına kadar Avrupa ülkeleri ve diğer ülkelerden gelen turistler oluşturuyordu. O dönemlerde Van kilimine rağbet çok fazlaydı ve satışlarımız çok iyiydi. Ancak son yıllarda yaşanan olaylar zinciri ve artık o bölgelerden gelen turistlerin ilimizi tercih etmemelerinden kaynaklı satışlarımız durağanlaştı ve neredeyse bitme aşamasına doğru da yol alıyor.”

“100'DEN, BİR ELİN PARMAK SAYISINA...”
Son zamanlarda Van'a çokca gelmeye başlayan İranlı turistlerin Van kilimine ilgisinin olmadığını da antalan esnaf Mehdi Burak, bir zamanlar Van'da sayıları 100'e varan kilimci esnafının olduğunu, ancak kilime olan rağbetin azalmasından dolayı bu sayının şimdilerde bir elin parmak sayısı kadar olduğunu vurguladı. Burak; “İlimize gelen İranlı turistlerin Van kilimine karşı bir ilgileri yok. Dolayısıyla kilimci esnafı olarak bize de bir etkisi olmuyor bu durumun belki ama genel anlamda esnafa bir katma değerleri olduğu için buna gönülden seviniyoruz. Önceleri Van'da bu işi yapan, yani kilim işini yapan yaklaşık 100'’e yakın kilimci esnafımız vardı, şimdiise işlerin giderek kötüleşmesinden dolayı, kilime rağbetin azalmasından dolayı bu sayı gün geçtikçe azaldı ve şuan bir elin parmak sayısı kadardır diyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

 

”KİLİMİN DİLİ VARDIR”
Van kilimlerinin en büyük özelliğinin, her birinde ayrı ayrı mesajlar barındırmak olduğunu anlatan esnaf Mehdi Burak, şunları söyledi; “Sattığımız kilimlerin her birinde kendine has bir özellik vardır. Her birinin verdiği mesaj ayrıdır, her kilimin içindeki duygular, hüzünler, özlemler ve aşklar özenle ve sevgiyle motiflere işlenmiştir. Bu da Van kiliminin değerini gösteren en büyük etkendir. Kilimden anlayan biri, motiflere baktığında kilimdeki mesajı anlar. Kilimin dili vardır yani.”

 

KİLİM ÇEŞİTLERİ VE FİYATLAR
Van’'da üretilen kilimlerin çeşitli isimlerinin olduğunu da belirten Burak, kilim fiyatlarına ilişkin de şu bilgileri verdi; “Kilimlerde, dokumasına göre, kök boyasına göre, yününe göre, fabrika dokuması mı yoksa el dokuması mı gibi şartlara bağlı olarak fiyat değerlendirmesi yapılır. Fiyatlar da 500 TL ile 10 Bin TL arasında değişiyor.”

 

“KİLİM, VAN'IN DEĞERİDİR”
Van kiliminin bir marka olduğunu ve Van'ın önemli değerlerinden birini oluşturduğunu kaydeden Burak, kilimin tanıtılması konusuna daha çok ağırlık verilmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu; “Van kilimi sıkıntılı bir süreçte şuanda. Unutulmaya yüz tutmuş durumda. Van Kilimi; Van Balığı gibi, Van Otlu Peyniri gibi, Van Kedisi gibi kent için bir değerdir. Ancak maalesef bu değere hak ettiği ilgi gösterilmediği için unutulmaya yüz tutmuştur. Bizler kilimci esnafları olarak, kilimimizin yaşatılmasını istiyoruz. Mesela yapılan sosyal etkinliklerde, tanıtımlarda, fuarlarda Van kiliminin tanıtımına çok daha fazla ağırlık verilsin. Kilimimizin tanıtımına büyük önem verilsin. Sayın Valimiz, Sayın Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız da başta olmak üzere tüm yetkili mercilerden bu konuda bize yardımcı olmalarını, destek olmalarını arzu ediyoruz. Ayrıca her zaman yanımızda bulunan, desteklerini bizden esirgemeyen İl Kültür ve Turizm İl Müdürü Sayın Muzaffer Aktuğ beye de çok teşekkür ederek, kilimimizin en kısa zamanda hak ettiği noktalara ulaşmasını temenni ediyoruz.” 

Özel Haber: M. Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: M.Selim Kurt
Etiketler: Van, Kilimi,, eski, ilgiyi, görmüyor, 'Bu, değer,, yok, olmamalı' ,
Haber Yazılımı