Haber Detayı
02 Mart 2019 - Cumartesi 11:13
 
Van SMMMO Başkanı İbrahim Şahin: Meslek yasamızda değişiklik istiyoruz!
Meslek hayatlarında büyük zorluklarla karşılaştıklarını, kendileriyle ilgili düzenlemelerin de eski bir tarihe ait olduğunu belirten Van Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı İbrahim Şahin, “3568 sayılı meslek yasamız, 1989 yılında çıkmış ve artık güncelliğini yitirmiştir. Bu nedenle, meslek yasamızda, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu’nda değişiklik yapılmasını istiyoruz.” dedi.
EKONOMİ Haberi
Van SMMMO Başkanı İbrahim Şahin: Meslek yasamızda değişiklik istiyoruz!

Dünyada Kasım ayında ancak Türkiye’de 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan “Muhasebeciler Haftası” nedeniyle Odalar İş Merkezi’nde bulunan Van SMMMO binasında da bir kutlama gerçekleştirildi.
Kutlamaya, Van SMMMO Başkanı İbrahim Şahin, odanın Ağrı ve Hakkâri temsilcileri ile bir grup serbest muhasebeci, mali müşavir ve yeminli mali müşavir katıldı. 

 

YAŞADIKLARI SORUNLARI AKTARDI
Kutlamada bir açıklama yapan Van SMMMO Başkanı İbrahim Şahin, “Gelişmiş batı ülkelerinde yüz yıl önce, ülkemizde ise ancak otuz yıl önce yasal statüsüne kavuşan ve geçen bu süre zarfında dünya ile farklarını gideren, ülke ekonomisine önemli katkılar sunan mesleğimiz ve meslektaşlarımız ile beraber; Muhasebe Haftası’nı hüzünle karşılıyoruz.” dedi.
Bu süre içinde meslek yasasında önemli değişiklik olmadığı için ciddi sorunlar yaşadıklarını belirten şahin, şunları söyledi:
“Otuz yıl öncesine ait meslek yasamızda seçim maddeleri dışında önemli değişiklikler maalesef yapılmamıştır. Oysa Teknoloji 4.0, Muhasebe 4.0’ın çok etkilediği bir mesleği icra ediyoruz. Otuz yıl önce bütün beyannameler elle verilirken bugün beyannamelerin 98’i elektronik ortamda verilmektedir. Bugün mükellefler vergi idaresine gitmek yerine, meslek mensuplarının bürolarına giderek sorunlarını burada çözmeyi tercih etmekte ve sistem onları bürolara yönlendirmektedir. Bu gelişimi ve değişimi kavrayamayan bir meslek yasası sorunu ve stresi yaşamaktayız. Maalesef kamunun her işi önce muhasebeciler üzerinden halletme anlayışı meslek mensuplarını her geçen gün yeni bir iş ile karşı karşıya bırakmaktadır. Her geçen gün artan iş ve sorumluluklarını karşılıksız, özveriyle yerine getirmeye çalışan meslek mensuplarımız, maalesef ki artan iş yükleri ve angaryalar karşısında ezilmektedir. Meslektaşlarımız; ‘iş yetiştirme!’ adı altında yaşadıkları mesleki stres ile hayatlarını hiçe sayıyor. Kaybediyor! Eskişehir’de, Mersin’de, Ankara’da meslektaşlarımız, mesleğin stresine yenik düşerek kalp krizi ve benzeri nedenlerle hayatlarını kaybettiler. Meslek camiası olarak; meslektaşlarımızın vefatı, hepimizi derinden üzerken; yaşadığımız bu üzüntü verici durum bizleri, içinde bulunduğumuz koşulları sorgulamaya itmektedir.”

 

YASADA DEĞİŞİKLİK TALEBİ
Kendileriyle ilgili yasal düzenlemelerin yetersiz olduğunu ve yaşamlarını zorlaştırdığını ifade eden şahin, şöyle dedi:
“Meslek mensupları olarak sorumluluklarımız çok fazla ve hasta olmaya bile hakkımız yok! Hepimizin bildiği gibi 3568 sayılı meslek yasamız, 1989 yılında çıkmış ve artık güncelliğini yitirmiştir. Sürekli değişen mevzuatla asla dinlenme fırsatı bulunmayan bizlerin hiçbir tatili, mücbir sebebi, yurt dışı temsil hakkı bulunmamaktadır. Yasalaşması için büyük mücadele verdiğimiz Mali Tatil olarak çıkan düzenlemenin, bizlere hiçbir katkısı yoktur. Meslektaşımız birçok sorunla baş başa bırakılmış, angaryalara boğulmuş, bu emeğine karşılık kamudan hiçbir gelir elde edemediği gibi personelini, kirasını, bilişim, yazılım, kırtasiye vb. giderlerini kendisi karşılamak için yoğun çalışma temposuna girmiştir. Bizler; Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu’nda değişiklik yapılmasını istiyoruz.”

 

DİĞER TALEPLER
Şahin, diğer talepleri de şöyle sıraladı:
“TÜRMOB ve odaların görüşünün alınarak hazırlanacak güncel meslek yasasının biran önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülerek yürürlüğe girmesini ve mesleğimizi daha iyi koşullara taşımasını istiyoruz. Bu konuda senelerdir her platformda ifade ettiğimiz aşağıdaki düşüncelerimizin yeni yasada yer almasını istiyoruz. Meslek mensubunun veya birinci derece yakınının hastalık, vefat vb. durumlarında mücbir sebep hakkına sahip olmasını istiyoruz. Ticaretin sınırının olmadığı ekonomik süreçte, meslek mensuplarına yabancı meslektaşları ile rekabet edebilmeleri için yeşil pasaport hakkı tanınmasını, dördüncü dönem geçici verginin kaldırılmasını, birden fazla verilen beyannamelerinin tek beyan haline gelmesi için düzenleme yapılmasını, beyan ve ödemede yaşanan uzama kaosunu önleyen daha gerçekçi bir düzenleme yapılmasını, yeni işe başlayan meslektaşlarımızın mağdur olmaması için defter tutma sınırlamasının getirilmesini, ücret tarifemizin iş yüküne göre yeniden düzenlenerek tahsilatlarının güvence altına alınmasını, bizden kesilen stopaj vergilerimizin aylık doğacak borçlarımızdan mahsup edilmesini, yeni işyeri açacak meslek mensuplarına KOSGEB desteğinin verilmesini, Vergi dairelerinin kayıt dışı mükellef ile sahte fatura düzenleyenlerle aktif mücadele edilmesi, mesleğimizin kalitesini düşüren vergi aflarının sık sık çıkarılmamasını talep ediyoruz. Ve hiçbir meslektaşımızın iş yetiştirme stresi altında hayatını kaybetmesini istemiyoruz. Doktorunun dinlenme önerisine rağmen yetiştirmek zorunda olduğu beyannameleri düzenlerken masasının başında kalp krizi geçirerek vefat eden Mersin Odamızın çok kıymetli üyeleri İbrahim Bilsel ve Serkan Serpin’e, Eskişehir Odamızın üyesi Cemal Pekcan’a ve Süleyman Özmen Korç’a, Ankara Odamızın üyesi Veyis Biçer’e Allah’tan rahmet diliyoruz. Muhasebe Haftamıza buruk olarak girdiğimiz bugünlerde; ebediyete intikal eden bütün meslektaşlarımızı rahmet ile anıyorum. Başımız sağ olsun!”
Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Van, SMMMO, Başkanı, İbrahim, Şahin:, Meslek, yasamızda, değişiklik, istiyoruz!,
Haber Yazılımı