Haber Detayı
19 Nisan 2019 - Cuma 10:15
 
Van YYÜ'ye yeni rektör
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 9 üniversitenin rektörünün atamasına yönelik kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan karara göre Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) rektörlüğüne Prof. Dr. Hamdullah Şevli atandı. Söz konusu kararla birlikte, 1937 yılında kurulan Van YYÜ'ye ilk kez bir Vanlı rektör atanmış oldu.
GÜNDEM Haberi
Van YYÜ'ye yeni rektör

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 9 üniversitenin rektörünün atamasına yönelik kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan karara göre Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) rektörlüğüne Prof. Dr. Hamdullah Şevli atandı. Söz konusu kararla birlikte, 1937 yılında kurulan Van YYÜ'ye ilk kez bir Vanlı rektör atanmış oldu.
Van YYÜ Rektörlüğü için yaklaşık 50 aday başvuruda bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan atama kararlarına göre, Van YYÜ'nün de yeni rektörü belli oldu. Prof. Dr. Şevli, Van YYÜ'nün yeni rektörü oldu.
Atama kararına göre Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Sedat Murat, Galatasaray Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Eyüp Ertuğrul Karsak, Biruni Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Adnan Yüksel, İstanbul Medipol Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Sabahattin Aydın, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Güven Sak, Yüksek İhtisas Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mustafa Paç ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Hamdullah Şevli atandı.
Van YYÜ'ye rektör olarak atanan Prof Dr. Hamdullah Şevli, kararın hayırlı olmasını dileyerek, üniversite ve kent için ellerinden geleni yapacaklarını belirtirken, Rektör Prof. Dr. Peyami Battal da, “Resmi gazete yayınlanan atamalarda Üniversitemize değerli arkadaşımız Prof.Dr. Hamidullah Şevli atanmıştır. Kendisini tebrik ediyorum. Van’a ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Allah utandırmasın.” dedi.

 

PROF. DR. HAMDULLAH ŞEVLİ KİMDİR?

1974 yılında Van'da doğdu. İlkokulu Van İkinisan İlkokulu’nda, Ortaokulu Van İmam Hatip Lisesi’nde ve Liseyi Van Atatürk Lisesi’nde tamamladı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde, Matematik alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. 1996-2010 yılları arasında, araştırma görevlisi ve daha sonrasında yardımcı doçent olarak görev yaptığı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin Matematik Bölümü Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Anabilim Dalı Başkanlığını yürüttü. 2010 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne geçti. 2011 tarihinde Matematik bilim alanında doçent ünvanını aldı. 2016 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde ilan edilen Profesörlük kadrosuna atandı. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde fakülte kurulu üyeliği, enstitü yönetim kurulu üyeliği ve Fen Bilimleri Dergisi editörlüğü görevlerini yaptı. Belli dönemlerde Marmara Üniversitesi’nde dersler verdi. Uluslararası saygın dergilerde yayınlanmış makalelerinin önemli bir kısmı TÜBİTAK teşvik ödülüne layık görüldü. Amerika ve Rusya gibi birçok ülkede düzenlenen Uluslararası Kongrelere konuşmacı olarak davet edildi. Uluslararası sempozyumlarda Bilim Kurulu ve Düzenleme Kurulu üyelikleri yaptı ve ABD, Güney Kore, Hindistan ve Macaristan’dan saygın birçok bilim insanı ile ortak projeler ve yayınlar yaptı. Proje koordinatörü olarak TÜBİTAK desteği ile lise öğretmenlerine yönelik eğitim çalışmalarında bulundu. Türkiye de Eğitim Sistemi, Türkiye’de Matematik Eğitimi ve Öğretimi üzerinde çalışmalar yapan ekipler içinde yer aldı. 2016 yılından bu yana Van Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Üniversite Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesidir. Van ve İstanbul’da bulunan liselerde rol model ve kariyer günleri kapsamında konferanslar verdi. İstanbul Ticaret Odası ile İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Üniversite-İş Dünyası ilişkilerini geliştirmek amacıyla Meslek Komite toplantılarına katıldı.
Prof. Dr. Hamdullah Şevli son olarak AK Parti Genel Merkezi Sosyal Politikalar Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. İyi derecede İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk babasıdır. / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Van, YYÜ'ye, yeni, rektör,
Haber Yazılımı