Haber Detayı
13 Şubat 2020 - Perşembe 11:52
 
Vanadokya, 'Kesin Korunacak Hassas Alan' olarak tescil edildi
Van'ın Başkale ilçe sınırları içerisinde bulunan ve Nevşehir'in Ürgüp ilçesindeki Kapadokya'yı aratmayan peribacaları doğal sit alanı, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Kesin Korunacak Hassas Alan olarak tescil ve ilan edildi.
GÜNDEM Haberi
Vanadokya, 'Kesin Korunacak Hassas Alan' olarak tescil edildi

Van'ın Başkale ilçe merkezine 33 kilometre uzaklıkta bulunan Yavuzlar Peribacaları özellikle son yıllarda keşfedilmeye başlandı ve yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turistin de ilgisini çeker noktaya geldi.
Kapadokya'daki peribacalarına benzediği için yöre halkı tarafından 'Vanadokya' olarak isimlendirilen alan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararname ile 'Kesin Korunacak Hassas Alan' olarak tescil ve ilan edildi.

Resmi Gazetede yayımlanan kararda; “Van İli, Başkale İlçesi sınırları içerisinde bulunan Yavuzlar Peribacaları Doğal Sit Alanının koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda, ekli kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alanın Kesin Korunacak Hassas Alan olarak tescil ve ilan edilmesine, 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109 uncu maddesi gereğince karar verilmiştir.” denildi.

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez de, kararı, sosyal medya hesaplarından, “Vanadokyamız için hayırlı olsun.” mesajıyla paylaştı. Haber: Umut Tarhan

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Vanadokya,, 'Kesin, Korunacak, Hassas, Alan', olarak, tescil, edildi,
Haber Yazılımı