Haber Detayı
19 Ekim 2019 - Cumartesi 17:19
 
Vanlı Muhtarlar: Türkiye Muhtarlar Birliği kurulsun
Van’da, ‘Muhtarlar Günü’ dolaysıyla düzenlenen törende konuşan İpekyolu İlçesi Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Leyla Tanrıtanır, muhtarlara eskiye nazaran birçok hak tanındığını ancak sistemin işleyişinde halen sıkıntılar olduğuna dikkat çekerek, “190 yıllık geçmişi olan müessesemiz ve bu müessesenin fedakâr neferleri olarak; Türkiye Muhtarlar Birliği’nin kurulması, muhtarlık seçimlerinin adaylık usulüne göre yapılması, günümüz şartlarına göre 442, 4541 sayılı köy ve mahalle kanununun düzenlenmesi, 5490 sayılı kanununun düzenlenmesi, 5393 9b sayılı kanunda ayni ve diğer ibaresinin yerine ayni ve nakdi yardım eklenmesi, mahalle muhtarlıklarına tüzel kişiliğin tekrar verilmesi öncelikli taleplerimizdir” dedi.
GÜNDEM Haberi
Vanlı Muhtarlar: Türkiye Muhtarlar Birliği kurulsun

Muhtarlar Günü dolayısıyla Van Valiliği önünde kutlama programı gerçekleştirildi.

Programa Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez ile İpekyolu, Tuşba ve Edremit ilçesinde görev yapan muhtarlar katıldı.


MUHTARLARA SAĞLANAN İMKÂNLAR

Çelenk sunumu ardından muhtarlar adına İpekyolu İlçesi Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Leyla Tanrıtanır, bir konuşma yaptı.
Konuşmasının ilk bölümünü muhtarlara sağlanan imkanlara ayıran Tanrıtanır, şunları söyledi:

“Bakanlığımız tarafından Muhtar Bilgi Sistemi (MUBİS) adında bir sistem oluşturulmuştur. Bir taraftan muhtarlık müessesesi ile ilgili devrim niteliğinde adımlar atılırken diğer taraftan da özlük haklarımızın iyileştirilmesi sonucunda muhtarlık cazip hale getirilmiştir. Biz muhtarların en önemli talepleri arasında yer alan SGK primlerinin Devlet tarafından ödenmesi yapılan düzenleme ile yerine getirilmiştir. Bu düzenleme ile 882,65 TL aylık primimiz devletimiz tarafından karşılanmaktadır. 2002 yılında bir muhtar 97 TL ödenek alırken bugün 2.026,TL ödenek almaktadır. İçişleri Bakanlığımızca yapılan çalışımalar ve Sayın Bakanımızın katkıları ile biz muhtarlara Tek Tip Muhtar Kimliği verilmiştir. En az bir dönem muhtarlık yapan köy ve mahalle muhtarları muhtarlık görevleri sona erdikten sonrada 5.687 TL silah ruhsat harcından muaf tutulmuştur. Sadece köy muhtarlarına tanınan, köy konağı yapılması amacıyla hazine arazilerinden yer tahsisi imkânı mahalle muhtarlıklarına da tanınmıştır.”


MUHTARLARIN TALEPLERİ

Sağlanan olanakların yanında muhtarlık müessesesi ile ilgili halen çözülmesi gereken konular olduğu ifade eden Tanrıtanır, şunları kaydetti:

“190 yıllık geçmişi olan müessesemiz ve bu müessesenin fedakâr neferleri olarak; Türkiye Muhtarlar Birliği’nin kurulması, muhtarlık seçimlerinin de adaylık usulüne göre yapılmasının, günümüz şartlarına göre 442, 4541 sayılı köy ve mahalle kanununun düzenlenmesi, 5490 sayılı kanununun düzenlenmesi,5393-9b sayılı kanunda ayni ve diğer ibaresinin yerine ayni ve nakdi yardım eklenmesini, mahalle muhtarlıklarına tüzel kişiliğin tekrar verilmesi en öncelikli taleplerimiz olduğunu belirtmek isteriz.”

Muhtarlar daha sonra topluca Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’i makamında ziyaret ederek bir süre sohbet etti.


GÜN DOLAYSIYLA MESAJ 

Bu arada Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Emin Bilmez, Muhtarlar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vali Bilmez, mesajında şöyle dedi:

“Ülkemizde 19 Ekim "Muhtarlar Günü" olarak kutlanmaktadır. Muhtarlık, toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından biridir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da, muhtarlarımızla düzenli olarak toplantılar yaparak bu müessesenin önemine dikkat çekmiştir. Çünkü yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden muhtarlarımız, mahallelerinde yaşayan vatandaşların devlete ulaşmalarında önemli bir köprü görevi yapmaktadırlar. Devletimizin vatandaşlarımıza ulaşması noktasında da muhtarlarımız her zaman müracaat edilen temsilciler olmuşlardır. Son dönemde yapılan düzenlemelerle muhtarlarımızın sosyal haklarında da iyileştirmeler olmuştur ve muhtarlık çok daha önemli bir müessese haline gelmiştir. İlimizde geçmişte olduğu gibi günümüzde de muhtarlarımız önemli görevleri başarı ile yürütmeye devam etmektedirler. Bu duygu ve düşüncelerle; tüm muhtarlarımızın Muhtarlar Gününü kutluyor, aileleriyle birlikte sağlıklı, mutlu günler diliyorum.”

Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Vanlı, Muhtarlar:, Türkiye, Muhtarlar, Birliği, kurulsun,
Haber Yazılımı