Haber Detayı
22 Haziran 2019 - Cumartesi 09:46
 
Vanlı yazarın oyunları repertuarda
Van Devlet Tiyatrosu’ndan oyun yazarı Cem Düzova’nın yazdığı 3 oyun, Devlet Tiyatroları ve İstanbul Şehir Tiyatrosu Repertuar Kurulu’nca onaylanarak repertuara alındı. Düzova’nın ayrıca bir oyunu Dramatik Yayınları’nda basılırken, bir oyunu da 3 dile çevrilecek.
SANAT Haberi
Vanlı yazarın oyunları repertuarda

Yıllardır Van Devlet Tiyatrosu’nda hem yönetim kadrosunda, hem de tiyatro çalışmalarında yer alan oyun yazarı Cem Düzova’nın ‘Kadın Ölüleri’, ‘Ağam’ ve ‘Tamar Ah Tamar’ isimli oyunları Devlet Tiyatroları ve İstanbul Şehir Tiyatrosu Repertuar Kurulu’nca onaylanarak repertuara alındı.

 

3 DİLE ÇEVRİLECEK
Düzova’nın ayrıca oyunları baskıya da girdi; ‘Kadın Ölüleri’ isimli oyunu Dramatik Yayınları’nda çıktı.
‘Tamar Ah Tamar’ isimli oyunun da, yine Dramatik yayınları tarafından Türkçe, İngilizce ve Rusça dillerine çevrilerek yayınlanacağı öğrenildi.

 

‘KADIN ÖLÜLERİ’ SAHNEDE
Oyunlarla ilgili gazetemize bilgi veren Düzova, 6 anlatımdan oluşan ‘Kadın Ölüleri’ oyununun İstanbul Maskara Tiyatrosu tarafından, Nazif Uslu’nun rejisi ile sahnelenmeye devam edildiğini, diğer oyunların da farklı yerlerde oynandığını söyledi.
Düzova, oyunun iki ay önce de Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali’nde sahnelendiğini anımsattı.

 

“KÜLTÜR-SANAT YAZILARINA BORÇLUYUM”  
Çalışmaları hakkında da görüş paylaşan Düzova, ‘Mengene’ isimli bir oyun daha yazdığını belirterek, yazdığı tiyatro oyunlarına ilişkin şöyle dedi; "Geçmiş yıllarda Prestij Haber Gazetesinde yazdığım kültür-sanat içerikli köşe yazıları, bugünün temelini oluşturan önemli ayaklardan birisidir."  
Düzova, çalışmalarını evde gerçekleştirdiğini ve oyun yazmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.
 

YAZMAK İSTEYENLERE ÖNERİLER
Oyun yazarı Cem Düzova, özellikle gençlere ve tiyatro oyunu yazmayı hayal edenlere bazı tavsiyelerde de bulundu.
Oyunları okumanın ve çalışmaları takip etmenin önemine dikkat çeken Düzova, şu tavsiyelerde bulundu:
“Çok oyun okumaları gerekiyor. Atölye çalışmalarına mutlaka katılmaları gerekiyor. 12 bölgedeki Devlet Tiyatroları’ndan biri de Van Devlet Tiyatrosu’dur, buradaki oyunları takip etmeleri onları geliştirecektir. Oyunu önce kafada şekillendirip, konuyla ilgili bazı araştırmalar yapıp, ondan sonra yazmaya başlamak gerekir.”
Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Vanlı, yazarın, oyunları, repertuarda,
Haber Yazılımı