Haber Detayı
18 Şubat 2020 - Salı 14:20
 
VANTB Başkanı Süer: Pancar, şimdi pancar daha çok kazandırıyor'
Van Ticaret Borsası (VANTB) Yönetim Kurulu Başkanı Nayif Süer, bu yıl şeker pancarı ekecek olan çiftçiye, Doğu'ya özel yüzde 10 prim desteği sağlanacak olmasının, sevindirici olduğunu söyledi. Bu durumun, daha çok şeker pancarı ekimine sebep olacağını belirten Süer, "Doğuya özel yüzde 10 prim desteği ile şimdi pancar daha çok kazandırıyor." dedi.
EKONOMİ Haberi
VANTB Başkanı Süer: Pancar, şimdi pancar daha çok kazandırıyor'

Süer, yaptığı açıklamada; "Erciş Şeker Fabrikası, bu yıl şeker pancarı ekecek üreticilerimize ton başına net 300 TL'ye ilave olarak 10 daha (30 TL) prim desteği verecek. 2020 yılı için firesi düşürülmüş yüzde 16 polar şeker ihtiva eden net 1 ton A kotası şeker pancarının baz alım avans fiyatı, 300 TL dir. 16 polar değerden sonra her bir puan için 18.75 kr ilaveten para ödenir. Van Gölü havzası ortalama şeker varlığı 16 ile 21 arası değişmektedir. Yaklaşık değer yüzde 18 civarındadır." diye konuştu.

Van Ticaret Borsası (VANTB) Başkanı Nayif Süer, A kotası pancar birim fiyatının yüzde 10'u oranında ilave pancar üretim teşvik primi verileceğini duyurdu. Süer, ortak çalışmaları neticesinde daha önce uygulanan 40 bin tonluk üretim kotasının 80 bin tona çıkartılmasının çiftçiler için sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi. Göreve geldikleri ilk andan itibaren müşterek çalışma ve aklı önemseyerek kurum, kuruluş ve STK'lar ile sık sık bir araya geldiklerini dile getiren Başkan Süer, bbölgenin ancak çok çalışma ve üretimle kalkınabileceğini, alternatif ürün yetiştiriciliği ve devletin şeker fabrikalarına tanıdığı imtiyazlarla çiftçinin ekimden önce ne kazanacağını bildiğini belirtti. 

Çiftçilere gübre, tohum, ekim, sulama, ilaç, çapa, söküm avansı ile nakliye avantajı sunulduğunu da söyleyen Başkan Süer, "Hayvancılıkla uğraşan üreticilere verilen ürünün yüzde 17'si oranında küspe, ücretsiz veriliyor. Küspe ihtiyacı olmayan üreticilere ise ton başına 2019 yılında uygulanan 90 TL’lik fiyat uygulanarak ek bir fırsat sağlanıyor" şeklinde konuştu.

 

"DAHA FAZLA EKİM OLMALI"

 Süer, açıklamalarını şu şekilde tamamladı; "Yüzde 10'luk pancar üretim teşvik priminin kalıcı olarak devam etmesi için fazla ekim yapılması lazım. Yeteri kadar ekim ve üretim olmaması durumunda bu teşvik primi sonraki yıllarda kaldırılabilir. Ayrıca üreticilerimizin küspe bedeli, şirketin ekonomik durumuna göre Mayıs veya Haziran ayı sonu itibariyle nakit olarak ödenecek. Çiftçilerimiz prim desteği ile ilgili ayrıntılı bilgiye Erciş Şeker Fabrikasından ulaşabilirler." / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: VANTB, Başkanı, Süer:, Pancar,, şimdi, pancar, daha, çok, kazandırıyor',
Haber Yazılımı