Haber Detayı
24 Şubat 2020 - Pazartesi 16:34
 
VANTSO'dan açıklama; 'Zor süreci, birlik-beraberlikle atlatabiliriz'
Van Ticaret ve Sanayi Odası (VANTSO) tarafından yapılan yazılı açıklamada, ülkemizin ve ilimizin zor bir süreçten geçtiğine işaret edilerek, Van özelinde yaşanan felaketlere değinildi. Çığ ve ardından deprem felaketlerine değinilen açıklamada, bu zor süreçten birlik-beraberlik ve el birliği edilerek çıkılması gerektiği kaydedildi.
GÜNDEM Haberi
VANTSO'dan açıklama; 'Zor süreci, birlik-beraberlikle atlatabiliriz'

 Açıklamada ayrıca, çığ ve deprem felaketlerinin yanı sıra koronavirüsten dolayı tüccar ve esnafın ekonomik sıkıntı yaşamaması için Van halkının alışverişini yerelden yapması istendi. Açıklamada son olarak, yerel ekonominin ayağa kalkması için atılması gereken adımlara da maddeler halinde değinildi.
VANTSO tarafından yapılan açıklamada ilk olarak; “Ülkemiz ve ilimiz zor bir süreçten geçmektedir. Deprem ve çığ felaketi gibi doğal afetlerin meydana geldiği ilimizde 50 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, yüzlerce vatandaşımız da yaralanmıştır. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz.” denildi.

 

“ÇIG FELAKETİ”
Çığ felaketine değinilen açıklamada; “4 Şubat tarihinde Van-Bahçesaray Karayolunda meydana gelen çığda biri kepçe operatörü olmak üzere 15 vatandaşımız çığ altında kalmış, 7 vatandaşımız kurtarılırken, 7 vatandaşımız da hayatını kaybetmiştir. 1 kişinin kaldığı bölgede arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği sırada (5 Şubat 2020) ikinci bir çığ meydana gelmiş ve 33 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 84 vatandaşımız da yaralanarak kentteki hastanelerde tedavi altına alınmıştır. 2 günde yaşanan çığ felaketi sonucunda 41 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 91 vatandaşımız da yaralanmıştır. Çığ altında kalan bir vatandaşımız ise, çığ felaketi ve olumsuz hava şartları nedeniyle henüz bulunamamıştır.” hatırlatmasında bulunuldu.

 

“DEPREM FELAKETİ”
Yaşanan depremin de altı çizilen açıklamada; “Felaketin meydana geldiği ilimiz ve bölgemizdeki bir diğer acı olay da 23 Şubat tarihinde merkez üssü İran’ın Hoy kentinde meydana gelen deprem olmuştur. 24 Ocak 2020’de Elazığ-Malatya’da meydana gelen depremin acıları henüz sarılmamışken, 1 ay sonra İran’da meydana gelen deprem başta Başkale ilçemiz olmak üzere Özalp ve Saray ilçelerimizde de büyük yıkımlara ve 9 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Yaşanan doğal afetten dolayı 50 vatandaşımız da yaralanmıştır.” denildi.

 

BİRLİK-BERABERLİK VURGUSU
Açıklamada, şunlara dikkat çekildi; “Son bir ay içerisinde ilimizde yaşanan 2 doğal affet dışında komşumuz İran’da tespit edilen coronavirüs kentimizde büyük korkuya neden olmuştur. Çin’de ortaya çıkan ve binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan virüs, komşu ülke İran’daki tespiti sonrası Kapıköy Gümrük Kapısının da içerisinde yer aldığı 4 sınır kapımız geçişlere kapatılmıştır. Korkuya neden olan virüsün ilimizde ve ülkemizde tespit edilmediği de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanmıştır. Son dönemlerde yaşanan doğal afetler ve dünyayı saran virüs salgını binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olmasının yanı sıra ekonomik darboğazı da beraberinde getirmektedir. Bu zorlu süreci birlik ve beraberlik içerisinde en az hasarla atlatabileceğimizi unutmamamız gerekmektedir. Bu süreçte bizlere düşen birlik ve beraberliğimizi her zamankinden daha fazla korumak ve süreci elbirliği ile atlatmaktır. Başkale, Özalp ve Saray İlçelerimizde yaraların sarılması için elimizden gelen her türlü desteği vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak bugün itibariyle halkımızın bir nebze de olsun yaralarını sarmak amacıyla ısınma ve gıda yardımlarını afet bölgesine ulaştıracağız. Bununla beraber Yönetim Kurulu, Meclis Üyeleri ve personelimiz ile deprem bölgesinde halkımızın yanında olacağız.”

 

“ÜRÜN ALIMLARINDA YERELİ TERCİH EDİN”
VANTSO tarafından yapılan açıklamada, kent ekonomisinin ayağa kalkması için yapılması gerekenlere ilişkin de şöyle denildi;
“Bunun yanı sıra Kapıköy Gümrük Kapısının geçişlere kapatılması nedeniyle tüccar ve esnafımızın yaşayacağı ekonomik kayıpların önüne geçilmesi için de elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Özellikle kamu kurumları başta olmak üzere halkımızın desteklerine ihtiyaç duymaktayız. Kurumların ve halkımızın ürün alımlarında ilimiz esnaf ve tüccarlarını tercih etmeleri önem arz etmektedir. Yerel esnafın ayakta kalması, yeni iş alanlarının yaratılmasına katkı sağlayacağı gibi kendi toplumumuza yatırımı ve yerel ekonomiyi besleyecektir. Bu süreçte yerel ekonominin ayağa kalkması için;  
* KOSGEB tarafından faizsiz kredi desteğine
* Vergi yapılandırılmasının yeniden gözden geçirilmesine,
* Deprem nedeniyle yıkılan ve ağır hasar alan konutların yerine hızlı şekilde kalıcı konutların yapılmasına,
* Kent merkezinde deprem performansı olarak sıkıntılı olan binaların tespit çalışmalarının başlatılmasına
* Deprem bölgesindeki halkın büyük çoğunluğunun geçim kaynağı olan hayvancılık konusunda ise hayvan kayıplarının ikamesi için hızlı bir şekilde adım atılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.  
Ayrıca deprem ve coronavirüsü ile ilgili gelişi güzel haberlerin yayınlanmaması, yetkili kişi ve kurumların yapacakları açıklamalar dışındaki haberlere halkımızın itibar etmemesini önemle rica ederiz.” / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: VANTSO'dan, açıklama;, 'Zor, süreci,, birlik-beraberlikle, atlatabiliriz',
Haber Yazılımı