Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 14:38
 
VBB Surp Stepanos’ta inceleme yaptı
Van Büyükşehir Belediye (VBB) Meclisi İnanç ve Değerler Komisyonu, Muradiye İlçesi Aksorik Dağı eteklerinde bulunan tarihi Surp Stepanos Manastırı’nda incelemelerde bulundu.
GÜNDEM Haberi
VBB Surp Stepanos’ta inceleme yaptı

VBB Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Bend-i Mahi Çayı yakınlarında bulunan manastırı ziyaret edip, inceleme yapan komisyon üyelerine, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’ndan temsilciler de eşlik etti. 
Manastıra dair hazırlanacak raporun meclise sunulacağını belirten İnanç ve Değerler Komisyonu Başkanı Melice Görmez, tarihi yapının restore edilmesi gerektiğini belirterek, “Birlikte yaşamanın kültürünü tekrar inşa etmeliyiz. Halkımız şunu çok iyi bilmeli ki asıl hazine buradaki tarihi yapılardır. Bu yapıların ayakta kalması bizim için en büyük zenginliktir. Bu konuda herkesten yardım bekliyoruz ve herkesi duyarlılığa davet ediyoruz" diye konuştu.
13. yüzyılda inşa edilen ve 1915 yılına kadar ibadete açık olan manastır, özellikle 1970'li yıllardan sonra büyük bir yıkıma uğramış durumda. Tahribatlara rağmen yüzyıllardır ayakta kalmayı başarabilmiş manastır, son 50 yıldır define avcılarının hedefinde. 

Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: VBB, Surp, Stepanos’ta, inceleme, yaptı, ,
Haber Yazılımı