Haber Detayı
21 Mayıs 2019 - Salı 09:43
 
Yabancı turist akışında umut ışığı
Van Gölü Havzası Turizm Derneği (VAHATUDER) Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tunçdemir, iç turizmde önemli bir canlanma olduğunu, yabancı turist kafilelerinin de yavaş yavaş Van’a gelmeye başladıklarını söyledi.
TURİZM Haberi
Yabancı turist akışında umut ışığı

Urartu, Asur, Med gibi uygarlıklara başkentlik eden, tarih ve doğa dokusuyla önemli bir turizm kenti olan Van, yıllardır yabancı turist hasreti çekiyor.

2016-2018 yılları arasında İran’dan gelen turistlerle bu hasret bir nebze geçse de, İran’da yaşanan sorunlar nedeniyle bu olumlu gelişme de ortadan kalkmış oldu. Ancak son dönemlerde iç turizmde hareketliliğin yaşandığı Van'a, yabancı turistlerin de küçük de olsa ilgi göstermeye başladıkları belirtildi.

 

BU YILKİ UMUT IŞIĞI

Ancak bu sene yabancı turist konusunda az da olsa bir umut ışığı doğduğu ve yabancı turistlerin yavaş yavaş Van’a gelmeye başladığı ifade ediliyor.

Bu konuda gazetemize bilgi veren VAHATUDER Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tunçdemir, özellikle Ermenistan’dan turistlerin az da olsa kafileler halinde tur şirketlerinin vasıtasıyla Van’a gelmeye başladıklarını söyledi.

Tunçdemir, “Bu önemli bir gelişmedir. Bundan önce kafileler gelmiyordu, bireysel geliyorlardı o da çok az.” dedi.

 

RAMAZAN AYI ETKİSİ

İç turizmin bu sene çok daha iyi olduğunu ve esnafın moral bulduğunu belirten Tunçdemir, “İç turlar bu sene çok iyi. İstanbul ve diğer batı ilerinden ciddi kafileler geliyor, turlar yapılıyor. Tabi Ramazan ayına girdik. Ramazan’dan sonra çok daha kapsamlı ve büyük turlar olacak” diye konuştu. 

 

DIŞARIYA AÇILMAK LAZIM

Van ve bölgedeki şartlar, yabancı turistler için elverişli olduğu halde turistlerin gelmemesi de büyük bir soru işareti.
Bu konuda da görüşlerini açıklayan Tunçdemir, “Bizim mutlaka dışa açılmamız, diğer ülkelerde tur ayarlamamız lazım. Ermenistan, Gürcistan, Irak, Avrupa ülkeleri… Buralarda mutlaka bir destinasyon yaratmamız lazım. Böyle olursa gelecekler, gelmezler diye bir şey yok. Şu anda Ermenistan’dan geliyorlar kafile şeklinde, diğer ülkelerden de tek-tük, iyi bir gayret gösterirsek neden olmasın?” diye kaydetti.
Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Yabancı, turist, akışında, umut, ışığı,
Haber Yazılımı