Haber Detayı
17 Mayıs 2017 - Çarşamba 10:05
 
Yaka-Koop, kurultay bileşeni oldu
Van’da, kadın eğitimi ve istihdamı alanında faaliyet yürüten Yaka-Koop, 20 yıldır üyesi bulunduğu “Kadın Sığınakları ve Dayanışma Merkezleri Kurultayı”nın bileşeni oldu.
YAŞAM Haberi
Yaka-Koop, kurultay bileşeni oldu

20. Kadın Sığınakları ve Dayanışma Merkezleri Kurultayı önceki gün Bursa’da gerçekleşti. Şimdiye kadar üye olarak toplantıya katılan Yaka-Koop da, bu toplantıya bileşen olarak iştirak etti. 
Yaka-Koop, kurultayın bundan sonraki karar mekanizmasında söz sahibi olacak. 

 

KURULTAY’DA NELER OLDU?
Yaka-Koop aktivisti Gülmay Gümüşhan’ın verdiği bilgiye göre, sekretaryasını Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı ile Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği’nin üstlendiği Ara Kurultay’da kadınlar, geçen bir yılın deneyimlerini paylaştılar, kadına yönelik şiddetle mücadelede karşılaştıkları zorluklara karşı birlikte çözümler aradılar.
Ara Kurultay’da ayrıca 20. Kadın Sığınakları ve Dayanışma Merkezleri Kurultayı’nın kasım ayında Antalya’da, Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği ev sahipliğinde düzenlenmesi de kararlaştırıldı.
İsveç Başkonsolosluğu’nun desteğiyle düzenlenen 20. Kadın Sığınakları ve Kadın Dayanışma Merkezleri Ara Kurultayı kapsamında, Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği’nin yaptığı program çerçevesinde Yıldırım Belediyesi Kadın ve Aile hizmetleri Müdürlüğü’nün davetlisi olarak Zeyniler Köyü S.S Zeyniler Çalıkuşu Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile yemek eşliğinde deneyim paylaşımı gerçekleştirildi.

 

BELEDİYELER DUYARLI OLMALI
Bursa Belediyesinin kadın kurumlarına büyük kolaylıklar sağladığını, bunu yerinde gözlemleyebildiklerini belirten Gümüşhan, “Mor Salkım Derneği ile belediye arasında çok iyi bir dayanışma var. İlk defa bir kadın derneğine bu kadar değer verildiğini gördüm. Bence tüm belediyeler böyle olmalı. Belediye kirasından yer sorununa kadar kadın kurumlarının tüm ihtiyaçlarını karşılıyor, bu nedenle de kurumlar çok rahat çalışıyor, bizim belediyelerde de bu yapılabilmeli” dedi. 
Özel Haber: Mürsel ÖNER

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: Mürsel Öner
Etiketler: Yaka-Koop,, kurultay, bileşeni, oldu,
Haber Yazılımı