Haber Detayı
17 Nisan 2017 - Pazartesi 10:27
 
Yanmaz, 112 hizmetlerini anlattı
İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz, Van İl Sağlık Müdürlüğü tarafından İl Ambulans Servisi Başhekimliği bünyesinde sunulan 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin etkinliğini ve kalitesini arttırmak amacıyla her geçen gün hizmet kapasitesini arttırdıklarını ve 112’ye bağlı acil sağlık hizmetleri istasyonlarına ve ambulans filosuna yenilerini eklediklerini söyledi.
SAĞLIK Haberi
Yanmaz, 112 hizmetlerini anlattı

İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz; “Van genelinde sağlık hizmetlerimiz her kademede vatandaş memnuniyetini arttırmaya yönelik çalışmalarla hızla devam etmekte olup, bunlardan biri İl Ambulans Servisi/112’ye bağlı acil sağlık hizmetleri istasyonları ve ambulans sayılarının artırılması oldu. Özellikle son bir sene içerisinde gerçekleştirilen kapasite büyümesi ile  2002 yılında bir olan 112 istasyon sayısı 2016 yılında 27’ye çıkarıldı. 2017 yılında ise bu sayı il genelinde 35’e yükseltildi. Sağlık Bakanlığı tarafından teslim edilen 5 yeni tam donanımlı ambulans ile hızla büyüyen ve gençleşen ambulans araç filomuz ve yeni açılan 112 İstasyonları 7 gün 24 saat Van halkına hizmet vermektedir” dedi.

Yanmaz açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Erçek ve Altıntepe mahallelerimizde, Edremit ilçesi merkezinde yeni 112 istasyonlarını açarak aktif hale getirdik. Çaldıran ve Erciş ilçelerimizde yeni 112 İstasyon planlamalarımız tamamlanmış olup önümüzdeki birkaç gün içerisinde faaliyete geçecek. 112 istasyonları ile bu sayı 35’e yükselmiş oluyor. Ayrıca bunların dışında 1 helikopter ambulans ve 2 motorize ambulans ekibi halkımıza hizmet vermektedir. Ekiplerin olaya en kısa sürede ulaşmaları hayati önem taşımaktadır. Olay yerine giden ekibimiz, vakayı hızlı bir şekilde değerlendirip, gerekli olan acil tıbbi müdahaleyi yaparak, güvenli bir şekilde yönlendirilen hastaneye nakil edilmektedir.”
Dr. Yanmaz, “Açılan yeni 112 istasyonlarımızla hastaya ulaşım ve hastaneye ulaştırmayı daha da aşağılara çekmenin gayreti içerisindeyiz. Bu anlamda en büyük görev trafikteki sürücülere düşmektedir. Bazı sürücüler trafikte duyarlı davranmayarak ambulansa yol vermemektedir. Bu da olay yerine ulaşmamızı ya da hastaneye ulaşmamızı geciktirmektedir. Saniyelerin bile ambulanstaki hasta ya da yaralı için hayati önem taşıdığı gerçeğiyle, bu anlarda sürücülerimizden duyarlı olmalarını ve ambulansa yol açmalarını istiyoruz. Bir diğer konuda 112 Çağrı Merkezinin gereksiz yere aranmasıdır. Lütfen acil durumlar dışında çağrı merkezlerini meşgul etmeyelim.” dedi.

KAYATÜRK’TEN SAĞLIK PERSONELİNE ZİYARET
Bu arada, AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, İl Sağlık Müdürlüğü 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliğini ziyaret etti. İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz ve İl Ambulans Servisi Başhekimliği Şube Müdürü Halis Gökyer tarafından karşılanan Kayatürk, 112 Çağrı Merkezini gezerek sağlık çalışanlarına gül dağıttı. Kayatürk, sağlık personellerine 7/24 yapmış oldukları hizmetlerinden dolayı teşekkür ederken, sağlık personelleri de Kayatürk’e, ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

/ Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Yanmaz,, 112, hizmetlerini, anlattı,
Haber Yazılımı