Haber Detayı
10 Mayıs 2019 - Cuma 09:25
 
YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli; “Seferberlik başlatıyoruz”
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin (YYÜ) yeni rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, kentte görev yapan basın mensupları ile tanışmak ve hasbihal etmek amacıyla iftarda bir araya geldi. Yenilen iftar yemeğinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Şevli, yeni dönemdeki önemli bazı hedeflerinden söz etti. YYÜ'nün köklü bir üniversite olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Şevli Hamdullah Şevli, Vanlı olmasına rağmen, üniversitede yerelleşmenin tam karşısında olduğunu söyleyerek, “Yerelleşme bir üniversitenin önündeki en büyük engel olur” dedi. Yeni dönemde kalite odaklı çalışacaklarını ve YYÜ'nün adından söz ettiren bir üniversite olmasını istediklerini belirten Rektör Prof. Dr. Şevli, “Üniversitemizde kurulan kalite kurulunu da daha aktif hale getirerek, aidiyet duygusu içerisinde hareket ederek, topyekün bir seferberlik başlatarak üniversitemizi iyi bir noktaya getirmek amacındayız” vurgusu yaptı.
GÜNDEM Haberi
YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli; “Seferberlik başlatıyoruz”

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Şevli, göreve atanmasının ardından basınla tanışma toplantısında bir araya geldi.

Van YYÜ Sosyal Tesislerinde düzenlenen toplantıya Rektör Prof. Dr. Şevli'nin yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Hakkı Ekin, Genel Sekreter Doç. Dr. Sebaheddin Şevgin ve Özel Kalem Müdürü Dr. Ali Kılıçer de katıldı.

 

“TANIŞALIM İSTEDİK”

“Van'ımızın güzide basın mensupları ile hem tanışalım, hem hasbihal edelim istedik” diyerek başladığı konuşmasında, görevinin ilk günlerinin nasıl geçtiğini anlatan Rektör Prof. Dr. Şevli; “Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleri ve takdirleriyle 18 Nisan'da çıkan kararnameyle Van Yüzüncü Yıl Üniversitesine rektör olarak atandım. 25 Nisan'da da görevi devraldım. Tabi sonraki süreçte de Van'dan, kurumlardan, üniversitemiz içinden tebrik için gelenlere kapımızı açıyoruz. Bir yandan da üniversitemizin rutin olarak devam eden yoğun bir bürokrasi işlemi var, bu süreci devam ettirmeye çalışıyoruz. Diğer yandan da daire başkanlıklarımızdan, fakültelerimizden ayrı ayrı brifing alıyoruz, süreç hakkında üniversitemizi tanımaya çalışıyoruz. Gerçi bir avantajımız var; 1996 yılından 2010 yılına kadar bu üniversitede görev yapmış olmam nedeniyle üniversitemizdeki çoğu akademik ve idari personelimizi, çoğu kurumumuzu biliyoruz. Ama 9 yılda bazı değişimler de olmuş. Dolayısıyla bu süreçte hem brifingler alıyoruz, hem yürüyen süreci takip ediyoruz, rutin işlerimizi yapıyoruz, hem de ziyaretçi kabulümüz var” diye konuştu.

 

“ÜNİVERSİTEMİZ KÖKLÜ BİR ÜNİVERSİTE”

Van YYÜ'nün büyük ve köklü bir üniversite olduğunu anlatan Rektör Prof. Dr. Şevli; “Üniversitemiz 37 yıllık köklü bir üniversite. Deprem sonrası fiziksel anlamda bayağı bir yatırım da almış bir üniversitemiz. Fiziki olarak eski binaların güçlendirmeleri de yapılmış durumda. Binalarımızın bir kısmı eski, bir kısım yeni bina da üniversitemize kazandırılmış durumda. Son olarak da kütüphanemiz bitme aşamasında. Yeni dönemde devam eden bir inşaat yok üniversitemizde. Üniversitemizde akademik, idari ve sözleşmeliler de dahil olmak üzere 5 bine yakın bir çalışanımız var. 30 bin civarında da öğrencimiz mevcut. 17 fakültemiz var. Yüksek Okullarımız, Meslek Yüksek Okullarımız, bir tane konservutarımız var, bunun dışında ilçelerdeki yüksek okullarımız, araştırma merkezlerimiz var. Hem nüfus olarak, hem yapı olarak büyük bir üniversiteyiz. Geçmiş dönem rektörlerimize, son dönem rektörlük yapan Peyami Battal hocamıza teşekkür ediyorum. Peyami Battal hocamız, son iki dönemde üniversitemize çok sayıda yenilik olsun, proje olsun, kurumsal alt yapı anlamında güzel şeyler kazandırmış, kendisine sizlerin aracılığıyla bir kez daha teşekkür ediyorum. Üniversitenin bu güne gelmesine kadar emek veren bütün idari ve akademik personele de teşekkür ediyorum, vefat edenlere de Allah'tan rahmet diliyorum.” şeklinde konuştu.

 

“BÜYÜMENİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL YERELLEŞME OLUR!”

Kendisi Vanlı olmasına rağmen üniversitelerde yerelleşmenin tam karşısında yer aldığına vurgu yapan Rektör Prof. Dr. Şevli, bu konuda şunları söyledi; “Ben Vanlıyım. Biliyorsunuz ki Vanlılık vurgusu çok ön plana çıktı. Ama ben devir teslim töreninde de bunun altını çizerek söyledim; bir üniversite için, üniversitenin gelişmesi, büyümesi, uluslararasılaşması, küreselleşmesinin önündeki en büyük tehditlerden biri yerelleşmesidir, bölgeselleşmisidir bir üniversitenin. Adı üstünde; üniversite dediğimiz evrensel olmak zorundadır. Yani üniversitenin içinde bulundurduğu hem öğrenci, hem akademisyen profili böyle olmalı. Yabancı öğrencilerin, akademisyenlerin olması lazım. Yani farklı illerden, farklı ülkelerden burada öğrencilerin ve akademisyenlerin olması gerekiyor. Bu anlamda, bizim Vanlı olmamız, üniversitemizi yerelleştireceğimiz anlamına gelmesin, tam aksine, yerelleşmenin tam karşıtıyız. Biz üniversitemizin küresel, uluslararası bir üniversite olabilmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.”

 

“YENİ DÖNEMDE KALİTE ODAKLI ÇALIŞACAĞIZ”

Yeni dönemde kaliteye, niteliğe büyük önem vereceklerinin altını çizen Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “İstiyoruz ki Türkiye'nin her bölgesinden çok sayıda öğrencimiz olsun. Her yerde üniversite açıldığı için, üniversite sayısı çok fazla olduğu için, şuanda  üniversiteler adına en önemli şey rekabet. Artık bir rekabet ortamı oluşmuş durumda. Dolayısıyla siz ne kadar iyi bir hizmet sunarsanız, ne kadar akademik kadronuzu zengin tutarsanız, o kadar çok öğrenci çekersiniz. Bölge olarak ulaşım anlamında Türkiye'nin doğusundayız ama havayolu ulaşımı da var. Yani avantajlarımız var, dezavantajlarımız var. Önümüzdeki süreçte avantajlarımızı, dezavantajlarımızı önümüze koyacağız, üniversitemizin iyi bir noktaya gelmesi için, yani her yerden öğrenci çekmemiz için, gelen öğrencilerimizin puanlarının yüksek olması için, bölümlerimizin doluluk oranlarının yükselmesi için, mümkün olduğu kadar bütün bölümlerimizin yüzde 100 doluluk oranına sahip olması için ve yüksek puanlı öğrenci almak için çabalayacağız. Tabi bu nasıl olacak; ite üniversitemiz fiziki alt yapısını büyük ölçüde tamamlamış, kadrolaşma olarak da idari ve akademik kadro personel sayımız da büyük oranda tamamlanmış bir üniversite olarak yeni dönemde kalite odaklı çalışacağız. Daha çok kaliteye, üniversitenin kalitesinin artmasına yönelik çalışacağız. Zaten geçen yıl üniversitemizde kurulan kalite kurulu var, bunları daha aktif hale getirerek üniversitemizin gerek araştırma – geliştirme, eğitim – öğretim, bilimsel araştırma, kurumsallık anlamında daha da nitelikli bir hale gelmesi için bütün ekibimizle el ele vererek, kimseyi ayrıştırmadan, ötekileştirmeden, bütün akademik ve idare personelimizin Van YYÜ'ye aidiyet duygusu içerisinde, öğrenciler de dahil, bu duyguyla hareket ederek, topyekün bir seferberlik başlatarak üniversitemizi iyi bir noktaya getirmek istiyoruz. Yeni dönemde fiziksel mekanları elbette ki tamamlayacağız ama daha çok üniversitemizin niteliğini, kalitesini arttırmaya yönelik çalışacağız.”

 

“ÜNİVERSİTELERİN BİRİNCİ VAZİFESİ BİLİM ÜRETMEKTİR”

Üniversitelerin asıl vasifesinin topluma faydalı bilim üretmek olduğunun altını çizen Rektör Prof. Dr. Şevli; “Akademik kadromuzu güçlendireceğiz, uluslararası öğrenci sayımızı arttıracağız. Yüksek öğretim programlarında, yeni YÖK vizyonu var, artık üniversitelere karne verilecek. Her yıl üniversitelerin performansları değerlendirilecek. Üniversiteler kategorizasyona tabi tutulacak. Bunun için de zaten üniversitelerin birinci vazifesi bilim üretmektir. Üniversiteler bilim üretirler. Üniversitelerin en önemli misyonu budur. Yani iyi insan yetiştirecek, faydalı bireyler yetiştirecek üniversiteler. Uluslararası evrensel bütün normlarda eğitimin amacı iyi insan, faydalı vatandaş yetiştirmektir. İlk önce eğitim – öğretim faaliyetlerimizi en etkin, en iyi şekilde yaparak, bütün uluslararası üniversiteler hangi teknolojiyi kullanıyorsa biz de eğitim – öğretimi bu doğrultuda iyileştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

“BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR ÇOK ÖNEMLİ”

Üniversitelerin yapacağı bilimsel araştırmaların öneminden de söz eden Rektör Prof. Dr. Şevli; “Tabi bilimsel araştırmalar da son derece önemli. Bizim rektör yardımcısı olarak göreve başlayan Prof. Dr. İsmail Hakkı Ekin hocamız, daha önce Bilimsel Araştırma Projeleri koordinatörüydü. Bu, bir üniversitenin en önemli kurumlarından bir tanesidir. Çünkü üniversitedeki akademisyenlerin asıl vazifesi sadece girip sınıfta ders vermek değildir. Bu öğretim üyesi olan birinin bütün mesaisinin yüzde 10'una bile tekabül etmez. Çünkü öğretim üyelerinin asıl işi bilim üretmektir, proje üretmektir, yeni patentler, yeni buluşlar, topluma faydalı olacak yeni akademik çalışmalar yapmaktır. Bir üniversite bulunduğu şehrin dünyaya bakan gözleridir. Nasıl? Burada bir akademisyenimizin yaptığı bir yayın, uluslararası bir dergide yayımlandığı zaman bütün dünya o makaleyi görüyor ve adres olarak da Yüzüncü Yıl Üniversitesi olduğunu anlıyor. Ve bu durum üniversitenin tanınırlığını da, bilinirliliğini de, gücünü de göstermiş oluyor. Biz de yeni dönemde inşallah yayın sayısını, bilimsel proje sayısını, patent sayısını, ulusal - uluslararası sempozyumlara katılım oranlarını artırmak için hem akademisyenlerimizi motive edip destekleyeceğiz, hem de bu konuda elemizden geleni yapacağız. Biz akademisyenlerimize ne kadar destek olursak, onlar daha çok yayın yapacak, daha çok üretecek. Bu da uluslararası arenada üniversitemizin bilinirliliğini, kalitesini arttıracak. Önemli hedeflerimizden birisi de budur.” diye belirtti.

 

“FİNANSA ERİŞİM ÖNEMLİ BİR KONU”

Üniversitelerin finansa erişiminin de önemli bir diğer konu olduğunu hatırlatan Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli, yeni dönemde bu alanda yapmayı planladıkları girişimleri de şu ifadelerle özetledi; “Yeni YÖK'te üniversitelerin finansmana erişim durumu da var. Bu da önemli bir konu. Yani sadece devletimizin sunduğu imkanlar değil, bunun dışında hem ulusal hem uluslararası fonlara akademisyenlerimizi, öğrencilerimizi yönlendireceğiz. Farklı projeler var, çağrıya açılan duyurular var. Bunlarla ilgili de üniversitemizde mevcut olan proje ofislerini; fen bilimleri ve sosyal bilimler katagorisinde ayrıştırarak, bazı alanlarlarda da disiplinler arası yaklaşımlarla birleştirerek bu projelerle ilgili çok ciddi atılım yapmak istiyoruz. Yani üniversitemizin uluslararası ve ulusal projelerde elde ettiği başvuru projelerinin kabul edilir düzeyini arttırmak istiyoruz. Bununla ilgili  akademisyenlerimize destek vereceğiz. Bazı projelerde Van'la, şehirle olan köprüyü de kurarak, farklı kurumlarla ortak projeler yaparak önümüze bakacağız.”

 

“EN ÖNEMLİ KONULARDAN BİRİ; TOPLUMSAL FAYDA”

Rektör Prof. Dr. Şevli, toplumsal fayda ve sorumluluktan da söz ederek, “Diğer bir konu, benim de en çok önemsediğim ve belki de ilimiz için de çok büyük önemde olan bir diğer başlık da toplumsal fayda, topluma katkı ve sorumluluktur. Bir Vanlı hemşehriniz olarak bizi en çok ilgilendiren başlıklardan birisi de budur. Üniversite şehrin biraz uzağında, kendi içerisinde bir kampüsü olan yer. Zaman zaman sizler de eleştiriyorsunuz, işte üniversite şehirden kopuk, dışarıda, şehirle köprülerin kurulması lazım diye. Geçmiş dönemde rektörlerimiz şehirle bütünleşme anlamında güzel çalışmalar yapmışlardır, bazı projeler yapılmıştır. Biz bunları daha da artırmak istiyoruz. Şehirle olan, sivil toplumla, halkla, kurumlarla olan irtibatımızı artırmak istiyoruz. Bunun için de bahsettiğim gibi ortak projeler yaparak, şehrin ihtiyaç duyduğu alanlarda farklı kurumların bizden danışmanlık anlamında, akademik destek anlamında isteklerini her türlü şekilde yerine getirmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

 

“VAN BİR TARIM VE HAYVANCILIK ŞEHRİDİR”

Van'ın bir tarım ve hayvancılık şehri olduğunu, bu anlamda Ziraat Fakültesi ile Veterinerlik Fakültesinin yeni dönemde çok önemli çalışmalar yapacağını belirten Rektör Prof. Dr. Şevli; “Geçmiş dönemde Van'ın küçükbaş hayvan sayısının 7.5 milyon olduğunu söylüyorlar. Şimdi ise bu sayı 2.5 milyon civarında. Bizim çok güçlü Ziraat Fakültemiz ve Veterinerlik Fakültemiz var. Bu fakültelerimizle daha çok şehirle ortak projeler yaparak hem tarım anlamında, hem hayvancılık anlamında çiftçimize destek olacağız. İşte çiftci eğitim merkezleri ile, farklı eğitimlerle, farklı ortak çalışmalarla, üniversitenin kuracağı işlemelerle, belki biz onlara kuluçka anlamında küçük bir örneğini gösterip, onları teşvik edip, inovatif düşüncede olan işadamlarımıza danışmanlık yapıp, yol göstericilik yapmak istiyoruz. Bu konuda bize başvuran insanımıza, işadamlarımıza her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu bilmenizi istiyorum.” dedi.      

 

VAN'IN EĞİTİM DURUMU

Konuşmasının devamında Van'ın eğitim durumu, kişi başı milli gelir ve genç nüfusuna da değinen Rektör Şevli, açıklamalarını şu ifadelerle sürdürdü; “Bildiğiniz gibi Van eğitim sıralamasında, gerek ilk okul, ortaokul, lise ve üniversite dönemlerinde Türkiye'de iç açıcı bir noktada değil. Aynı zamanda gelişmişlik durumunda da Van'ın durumu ortada. Türkiye'de kişi başı gelire baktığımız zaman maalesef ilimizin çok iyi bir durumla olduğunu söyleyemeyiz. Peki bu durum nasıl olacak? Güçlü bir akademik desteğe ihtiyaç var. İşte üniversitemiz bununla ilgili teknokent kurmuş, burada bazı firmalarımız ofislerini açmışlar, işletmelerini açmışlar. Ama biz bunların artık ofisten çıkıp birer fabrika ve katma değer üreten duruma gelmelerini istiyoruz. Biz buranın da kapasitesini artırmak istiyoruz. Van'a faydalı olacak, bölgeye faydalı olacak, kalkınmaya yönelik her ne varsa, hangi kurumumuz olursa olsun biz bu kurumlarımıza hem akademik anlamda, hem danışmanlık anlamında, hem labaratuvar, hem teknik anlamda her türlü desteği vereceğimizi buradan belirtmek istiyoruz. Daha kollektif bir birliktelikle fakülte bazında, istihdama da yönelik çalışmalar yapmak istiyoruz. En büyük sorunlarımızdan birisi de istihdam. Bu konuda daha ilk günden itibaren ciddi taleplerle karşılaşıyoruz. Van'ın genç nüfusu çok fazla. Ben 44 – 45 yaşına geldim, Van nüfusuna baktığımız zaman artık yaşlı bir insanım. Van'ın nüfusunun 850 bini benden daha küçük. Bu bizim için avantajdır. Ama hakikaten biz bunları istihdama, üretime dönüştürmezsek bu bir sorundur. Genç nüfus işsiz olursa madde bağımlılığından tutun da her türlü psikolojik sorunlara kadar bu gençlerimiz yönelebilmektedir. Bizim en büyük derdimiz, düşüncemiz, Van'daki gençliğimizdir, genç nüfusumuzdur. Van'da hakikaten gençlerimizin istihdamına yönelik, üretime dayalı ciddi bir atılım yapmamız lazım. Herkes bu konuda üzerine düşeni hakkıyla yapmak durumunda, biz de üniversite olarak elimizden geleni yapacağız.”

 

“ÜNİVERSİTELER İHTİSASLAŞIYOR”

Yeni dönemde üniversitelerin ihtisaslaştığını anlatan Rektör Şevli, şöyle dedi; “Yeni YÖK'te bölgesel ihtisaslaşma var. Artık üniversiteler ihtisaslaşıyor. Bazı üniversiteler araştırma üniversiteleri oluyor, bazı üniversiteler de bulundukları ilin, bölgenin coğrafi, tarım, arazi konumuna göre ihtisaslaşıyor. İşte orada jeotermal bir enerji varsa, bu jeotermale göre orada tarım politikaları geliştiriyor, üniversite ona göre hem o sudan fizik tedavi merkezleri açıp sağlık turizmini geliştiriyor hem de seracılığı yaygınlaştırıyor. Biz de kendi ilimizin, bölgemizin hangi alanlarda ihtisaslaşılması gerekiyorsa, hangi alanların daha çok ön plana çıkması gerekiyorsa o alanlarda çalışacağız. Bizim için de en önemli şey, bölgemiz küçükbaş hayvan sayısında ve mera alanında çok büyük bir potansiyele sahip olduğu için ilk etapta Ziraat Fakültesi ve Veterinek Fakültemizle çok ciddi bir işbirliği içerisinde bu alanlarla ilgili projeler yapacağız.”

 

“ŞEHRE BAKAN PERCEREMİZ; HASTANE”

Üniversite hastanesinin kapasitesini ve kalitesini de arttırmak arzuzunda olduklarını dile getiren Rektör Prof. Dr. Şevli, bu konuda da şunları söyledi; “Bizim şehre bakan penceremiz hastanemizdir. Yani toplumla en çok yüz yüze geldiğimiz yerdir. Hastanemizin de daha profesyonel, daha kaliteli, daha güleryüzlü, daha fazla doktorla hizmet sunabilmesi için çalışmalar yürüteceğiz. Daha fazla doktor çekebilmek için arayışlar içine gireceğiz. Bazı alanlarda maalesef hiç doktorumuz yok, bazı alanlarda eksiğimiz var. İlanlara çıkacağız, arayışa gireceğiz ve daha kaliteli bir hastane ortaya koymaya çalışacağız. İstiyoruz ki gelen hasta sıra beklemesin, en kısa zamanda hizmet alımını gerçekleştirsin...”

 

“MİMARLIK VE MAHÜNDİSLİK FAKÜLTEMİZİ DE GÜÇLENDİRECEĞİZ”

Üniversitedeki fakültelerin önemine değinen Rektör Şevli; “Diğer bütün fakültelerimiz de önemli. Ancak ilk etapta mimarlık fakültemizi, mühendislik fakültemizi de güçlendireceğiz. Bu fakülteler de çok çok önemli. 2023 hedefleri doğrultusunda, sayın cumhurbaşkanımız, 3 ekim 2018 tarihinde YÖK Akademik Yılı açılış töreninde yaptığı konuşmasında aynen şöyle diyor; “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini kurarken iki başlığa özel önem verdik. Bu başlıklardan biri dijital dönüşüm, diğeri de insan kaynakları ofisidir. Her iki alanda da doğrudan ilgileneceğim. YÖK'ün bu yıl ki çalışmalarını aynı başlık altında belirlemiş olmasını isabetli bir tercih olarak görüyorum. Türkiye her alanda çağı yakalamak ve ötesine geçmek için önce dijital dönüşümünü tamamlamak zorundadır...” Şimdi neden önce dijital dönüşüm; çünkü küreselleşme dedik, uluslararasılaşma dedik, bilgi toplumu dedik, endüstri 4.0 diyoruz, dijital veri, yapay zeka, internet, geleceğin teknolojileri vb. diyoruz ya, eğer biz YYÜ'yü sayılı üniversitelerden biri yapmak istiyorsak bu başlıklara önem vermemiz lazım. Bu dijitalleşmeyi gerçekleştirecek olan da bilgisayar mühendisliği başta olmak üzere, elektrik-elektronik mnühendisliği, endüstri mühendisliği ve diğer mühendisliklerdir. Tabi diğer fakülteler de var. Biz bunları geliştirmek için öncelikle biz mühendislik fakültemize çok ciddi destek vermek durumundayız.” vurgusu yaptı.

 

“KÜLTÜREL ÇALIŞMALARA DA AĞIRLIK VERMEMİZ GEREKİYOR”

Bilimsel çalışmaların yanında kültürel ve sportif faaliyetlere de ağırlık vereceklerini anlatan Rektör Şevli, konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Tabi bizim sadece bilimsel çalışmalar değil, aynı zamanda kültürel çalışmalara da ağırlık vermemiz lazım. Üniversitemizin Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi var. Bu şuanda öğrenci almıyor ama ileriki dönemde bu fakültemizin bazı bölümlerini aktif hale getirerek, üniversitemizin kültürel anlamda da sesini duyurmak istiyoruz. Güçlü ressamlarımız var. Bu bölgede hakikaten hem müzik anlamında, hem enstrüman çalma anlamında önemli yeteneklerimiz var. Bunları keşfedip ilgili bölümlerimize kazandırmak istiyoruz. Mesela yeni Nur Tatarlar yetiştirmek istiyoruz. Spor alanında da çok yetenekli gençlerimiz var. Bunların elinden tutmak, kazanmak istiyoruz.”

 

“ÜNİVERSİTEMİZİN ÖNEMLİ SORUMLULUKLARI VAR”

Üniversitenin sorumlulukları olduğunu hatırlatan Şevli; “Gençlerimizin bağımlılık gibi, intihar gibi yanlış yönlere yönelmemesi için çalışmalar yapacağız. Sosyoloji Bölümünde çok kaliteli hocalarımız var, bu hocalarımızın da çalışmalarıyla, araştırma merkezlerimizle birlikte ne gerekiyorsa, ilimizde hangi sosyal problemler varsa, biz bunları araştıracak, rapor haline getirecek ve bunları devlet yetkililerimize ulaştıracağız. Bu noktalarda şöyle bir sıkıntı var diyeceğiz, çözüm önerilerini de beraberinde sunacağız. Bu anlamda da üniversitemizin çok büyük bir sorumluluğu olduğunu söylemek istiyorum. Gerçekten biz bölgemizin uzun süredir devam eden sıkıntılı süreçlerden kurtulmasını istiyoruz. Daha çok uluslararası arenada, evrensel normlar ışığında, kimseyi ötekileştirmeden, kimseyi yabancılaştırmadan, bilimin ışığında yürümek istiyoruz. Mesela yeni dönemde her alanda profesyonelleşmek istiyoruz. Verdiğimiz her hizmetin, düzenlediğimiz her organizasyonun profesyonel olmasını istiyoruz. Her şeyin en güzelini yapmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

“YÜZDE 100 İNGİLİZCE EĞİTİM VEREN BÖLÜMLER AÇACAĞIZ”

Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, açıklamalarını şu şekilde tamamladı; “Uluslararası öğrenciler için farabi, erasmus gibi değişim programları var bildiğiniz gibi. Yurt dışından bizim buraya gelen öğrenciler var ama değişim programlarından gelen yok. Çünkü bizim, yabancı diller dışında yüzde 100 İngilizce eğitim veren bölümlerimiz yok. Biz İktisat Fakültemiz ve Mühendislik Fakültemizle başlamak üzere, önümüzdeki yıllardan itibaren yüzde 100 İngilizce eğitim veren bölümler açacağız. Çünkü Avrupa'dan gelecek öğrenci, değişim programları ile geldiği zaman dilden problem yaşıyor, gelemiyor. Bazı bölümlerimizi yüzde 100 İngilizce haline getireceğiz. Uluslararası ofis açacağız, Kurumsal İletişim Direktörlüğünü kuracağız. Fakültelerimizin hepsini güçlendireceğiz. Yeni dönemde çok çalışkan bir ekip kuracağız. İnşallah yeni dönem Van'ımız için, ülkemiz için, üniversitemiz için hayırlı olur...” Haber: Umut TARHAN

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: YYÜ, Rektörü, Prof., Dr., Hamdullah, Şevli;, “Seferberlik, başlatıyoruz”,
div>
Haber Yazılımı