Haber Detayı
21 Mart 2020 - Cumartesi 10:09
 
'Zorunlu olmadıkça çıkma' çağrıları...
Dünyayı tehdit eden ve hızla yayılan, ülkemizde de son günlerde görülen ve hızla yayılmaya başlayan koronavirüse ilişkin tedbirler alınıyor.
SAĞLIK Haberi
'Zorunlu olmadıkça çıkma' çağrıları...

Ancak en önemli tedbirin başında, gerekmedikçe dışarı çıkmamak ve hijyen koşullarına tam olarak uymak geldiği belirtiliyor. Virüsü kapmamak ya da başkasına bulaştırmamak, bu şekilde de yayılımını önlemek için yapılması gereken en önemli şeylerden birinin, bir süre evde kalmak ve zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamak olduğu ısrarla vurgulanıyor. Bu konuda sosyal medya kullanıcıları birbirine “Evde kal, evde hayat var” çağrıları yaparken, önceki gün ekonomik tedbir paketini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, KOVİD – 19 tehdidi geçene kadar vatandaşların mümkün olduğu kadar evlerinden çıkmamaları gerektiğine vurgu yapmıştı. Van’daki hastanelerde çalışan sağlıkçılar da, vatandaşlara, “Biz sizin için buradayız, siz de bizim için evde kalın” mesajları veriyor.

 

Dünyayı ve ülkemizi tehdit eden koronavirüse karşı hergün bir takım yeni önlemler alınıyor. Ancak temas yoluyla hızla bulaştığı bilinen virüse karşı en etkili tedbirlerin başında tam hijyen kurallarına uymak ve mümkün olduğu kadar kalabalıklara karışmamak geliyor.

Virüsün tehdit boyutunu küçültmek ve bulaşma hızını azaltmak için de, sosyal medyadan 'evde kal' çağrıları yapılıyor. Gerekmedikçe dışarı çıkılmamasının bu süreçte yapılabilecek en önemli şeylerden biri olduğuna işaret eden uzmanlar da, virüsün yayılma hızının ancak bu şekilde yavaşlatılabileceğini söylüyor. 

 

SOSYAL MEDYADA “EVDE KAL” ÇAĞRILARI

Van'da ve ülkemizin birçok ilinde, son günlerde sokağa çıkanların sayısında gözle görülür bir düşüş olduğu gözlense de, bunun yeterli olmadığı kaydediliyor. Virüsün yayılım hızını düşürmek için bir süre evde kalmanın son derece önemli olduğuna işaret edilirken, vatandaşların da bu çağrılara uymasının hayati önem taşıdığı aktarılıyor. Önceki günden bu yana sosyal medyada da “evde kal” başlığı ile bu çağrılar yapılıyor. Birçok sosyal medya kullanıcısı, virüsün yayılımının önlenmesi için evde kalınması çağrısı yapıyor. Sosyal medyada ‘Evde Aile Var’, ‘Evde Sevgi Var’, ‘Evde Huzur Var’, ‘Evde Güven Var’, ‘Evde Sağlık Var’ ve ‘Evde Hayat Var’ tagları, twettırda gündem başlığının ilk sıralarında yer alıyor.

 

HASTANE ÇALIŞANLARINDAN MESAJ VAR

Bu arada, fedakarca çalışan hastane personelleri de vatandaşa ‘evde kalın’ çağrısı yapıyor. SBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi’nde görevli sağlık çalışanları, sosyal medyadan vatandaşlara “Biz sizin için buradayız, lütfen siz de bizim için evinizde kalın” çağrıları yaparak, duyarlılık bekliyor.

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA UYARMIŞTI

Önceki gün ekonomik tedbir paketini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu konuda vatandaşlara çağrıda bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Milletimin her bir ferdinden ricam KOVİD-19 tehdidi geçene kadar mümkün olduğu kadar evlerinden çıkmamalarıdır. Kontrol altında tutamayacağımız her türlü temas bizi virüs taşıyıcısı haline getirebilir. Kendimiz zarar görmesek de taşıdığımız virüsü sevdiklerimize bulaştırarak hastalanmalarına hatta ölümlerine yol açabiliriz” açıklamasında bulunmuştu.

 

TEMİZLİK KONUSUNA DA DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, temizlik konusuna da dikkat çekmiş ve şöyle konuşmuştu; “Dünyadaki diğer ülkeler gibi Türkiye'deki tedbirler de salgın riski ortadan kalkana kadar geçici olarak uygulanacak. Açıklanan tedbirlere hep birlikte hassasiyetle riayet edersek evde kalma süresini 3 hafta ile sınırlı tutabiliriz. Bu süreçte en çok hassasiyet göstermemiz gereken husus, bireysel temizliğimize ve diğer insanlarla olan mesafemize dikkat etmektir. Bilim insanları virüse karşı en etkili tedbirin temizlik olduğu konusunda hemfikirler. Hem inancımızda hem kültürümüzde kalp temizliği yanında vücut temizliği de çok büyük önem taşır. Temizliğin imandan geldiği öğüdüne uygun şekilde günde 5 vakit ellerini, kollarını, yüzünü, başını, ayaklarını yıkayan kişi İslami olarak da tıbbi olarak da en ideal temizliği yapan kişidir. Kültürümüzde musafahalaşmak, sarılmak, küçüklerin yüzlerinden büyüklerin ellerinden öpmek elbet önemli bir yer tutar. Zira sevgisini dokunarak göstermeyi seven bir milletiz ancak yaşadığımız süreç bir müddet buna ara vermemizi gerektiriyor. Salgın tehlikesi tamamen ortadan kalkana kadar sevgimizi yüreğimizle göstermekle ve dilimizle ifade etmekle yetineceğiz. Onun için gönül selamı. Peygamber Efendimiz ‘veba olan yere gidilmemesini, veba olan yerden de çıkılmamasını' tavsiye ediyor. Bugün bize düşen de Hadis-i Şerife uygun bir şekilde virüsün bulaşma ihtimali olan yerlerden uzak durmak, virüse maruz kalmışsak da iyileşene kadar diğer insanlarla teması kesmektir.”

Haber: Umut Tarhan

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: 'Zorunlu, olmadıkça, çıkma', çağrıları...,
Haber Yazılımı