Haber Detayı
29 Ağustos 2021 - Pazar 14:15
 
AK Parti heyetinden Van temasları
Geçtiğimiz günlerde Van’ın Özalp ve Başkale ilçelerine bağlı kırsal mahallelerde yaşanan sel felaketlerinden dolayı zarar gören bölgeleri ziyaret etmek amacıyla Van’a gelen AK Parti MKYK üyeleri, 3 günlük incelemelerinin ardından Van’da bir otelde düzenlenen programla yerel ve yaygın basın mensupları ile bir araya gelerek, izlenimlerini paylaştılar.
SİYASET Haberi
AK Parti heyetinden Van temasları

Yaşanan sel felaketlerinden dolayı bölgeyi incelediklerini ve hasar tespit çalışmalarının yapıldığını söyleyen heyet üyeleri, devletin tüm imkânları ile sel felaketinden dolayı mağdur olan vatandaşların yanında olduklarına vurgu yaptılar. 
Van’a gelen ve program çerçevesinde bölgeyi gezen heyet, basın mensupları ile buluştu. Van’da bir otelde düzenlenen toplantıya, Geçmiş Dönem Gümrük Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Geçmiş Dönem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ve Geçmiş Dönem Meclis Başkan Vekili Ahmet Aydın, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, eski dönem Van Milletvekilleri, MKYK Üyesi Burhan Kayatürk, yeni dönem Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas, İrfan Kartal, AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu ve Edremit Belediye Başkanı İsmail Say ve davetliler katıldı.

 

“KÖYLERİMİZİ ZİYARET ETTİK”

Toplantıda açılış konuşması yapan AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu: “Türkiye’de son zamanlarda yaşanan doğal afetlerden elbette ki Van da etkilendi. Doğal afet ve deprem yaşadık, deprem olduğu andan itibaren bakanlar ve kurumlar seferber oldu. O günden bugüne 10 yıl geçti. İran Hoy’da meydana gelen deprem, bölgenin coğrafyası gereği Başkale Narlıca’da bizi çok etkiledi. Çığ felaketi yaşadık, o gün kurumlar ve halk yekvücut oldu. Türkiye'nin her yerinde orman yangınları ve sel oldu, Antalya, Marmaris, Türkiye’nin kuzeyinden güneyine. AK Parti, devlet erkanı, vatandaşlarla kucaklaştı. Ağustos ayında yaşanan sel felaketinde aynı gün aynı gece valilik, afad ve Kızılay seferber oldu. Devletimizin tüm erkanı oradaydı, bunun yanında AK Parti teşkilatımız Türkiye’nin her yerine çıkarma yaptı. Ak Parti camiası Van'da sel bölgesinde zarar gören kardeşlerimize geçmiş olsun ziyareti gerçekleştirdiler. 2 günlük programda MKYK üyeleri ile bir aradaydık, program içerisinde, zarar gören köylerimizi ziyaret ettik.” ifadelerini kullandı.

 

“HER BAKIMDAN DESTEK OLMAK İÇİN BURADAYIZ”

Daha sonra konuşan ve yapılan ziyareti değerlendiren Geçmiş Dönem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya: “Şahsım ve heyetimiz adına hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Ülkemiz çok zor günlerden geçti. Bu zor günlerde kardeşlik bilincine, dayanışma ruhuna, birlik ve beraberliğe, kenetlenmeye her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Allah'a şükürler olsun ki kendi kaderini milletinin kaderiyle bütünleştirmeyi başaran AK Parti, Türkiye'nin bir bölgesinin değil tamamının partisi oldu. AK Parti hükümetleri olarak zor afet zamanlarında halkımızı asla yalnız bırakmadık. Geçmişte olduğu gibi bugün de her bakımdan destek olmak için buradayız. Hem yıkılanı, zarar göreni inşa etmek ve onarmak hem de insanımızı kazanmak ve manen iyi gelmek için buradayız” dedi. Sayan şöyle devam etti: “Van depreminde liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan, depremden hemen 3,5 saat sonra kabinesiyle Van'a gelmiş, bir yılda dört kez Van'ı ziyaret etmiştir. Her gün bir veya birden çok bakan ve milletvekilimiz burada bulunmuş, bu süreçte tüm yaralar sarılmıştır. Nihayetinde hamdolsun ki alnımızın akıyla otuz iki bin konut Vanlı kardeşlerimize teslim edilmiştir. İşte bugün de aynı anlayışla, aynı duygularla buradayız. Milletimize hizmet etmek kadar onur veren yüce bir duygu tanımıyorum. Sizlerin de bildiği üzere heyetimizle birlikte Van şehrimizde, üç günlük bir çalışma ve ziyaret gezisi yaptık. Ülkemizde yaşanan yangın ve sel felaketlerinde yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Hepinize Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını ve geçmiş olsun dileklerini getirdik. Hafta başında genel merkezimizde yaptığımız MKYK toplantısında ülkemizde son bir ayda gelişen yangın ve sel felaketlerini tüm ayrıntılarıyla tartışıp bakanlarımızın, milletvekillerimizin ve partili arkadaşlarımızın sahadaki gözlemlerini masaya yatırdık. Sayın Cumhurbaşkanımızın afet bölgelerine olan hassasiyetini bir kez daha gördük ve kendisinin bizzat görevlendirmesiyle ülkemizdeki doğal afetlerin yaşandığı tüm bölgelere dağıldık.”

 

“ACIDA DA SEVİNÇTE DE BİRİZ”
Konuşmasında, “yaşanan acı ve sıkıntılar hepimizindir” diyen Sayan Kaya, şöyle devam etti: “Ülkemiz, her acı, her felaket ve afet anında tek yürek olur. Zor zamanlarda tek bir aile oluruz. Devlet, büyük bir ailedir. 85 milyon vatandaşımız, 81 ilde kardeş olur. Bizler aynı bedenin uzuvlarıyız.  Van'ın acısını Konya, Muğla'nın acısını Malatya ruhunda hisseder. Acıda da sevinçte de biriz. Antalya'da, Rize'de, Kastamonu'da, Sinop'ta nasıl gece gündüz vatandaşımızın yanında olduysak Van'da da sizinleyiz. Tüm afet bölgelerini ve ilçelerimizi ziyaret ettik, ayrıca Van merkezde hemşerilerimizle buluştuk. Van ziyaretimizde bizleri tüm sıcaklığıyla karşılayan Vanlı hemşerilerimize şükranlarımızı sunuyorum. Şunu rahatlıkla ifade etmek isterim ki Van'da yaşanan sel dolayısıyla oluşan sorunların çözümünde devletimiz tüm kurum ve kuruluşlarıyla sahadadır. Ayrıca milletvekillerimiz ve il teşkilatımız afet sonrası ıslah ve inşa süreçlerini yakından takip etmektedirler. Yıkılanın yerine daha iyisini, daha sağlamını yapmak için buradayız. Hasarları doğru tespit etmek, zararları eksiksiz gidermek için buradayız, Van'dayız. Selden zarar gören her yapı, her mekân ve her konutu güvenli ve konforlu bir şekilde imar edeceğiz. Van gibi Artvin, Rize, Kastamonu, Sinop şehirlerimizde meydana gelen sel felaketi haberlerini aldığımız andan itibaren devlet olarak, hükümet olarak hemen harekete geçtik. Doğal afetler karşısında bu kadar kısa sürede organize olunmasında şüphesiz Sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyeti, milletinin bizzat yanında olmak istemesi hepimizi motive eden en önemli etkendir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, Orman Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız başta olmak üzere bütün kurumlarımız muazzam bir performans ve tam bir eşgüdüm içinde yangın, sel ve deprem gibi doğal afetlerde uyumla mücadele etmiş, sonuçlar almışlardır. Tabii ki, bütün sistem, Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliği ve dikkatli sayesinde hızla hizmet üretebiliyor. Devletimizin her birimi, yerel yönetimler de dahil olmak üzere büyük bir özveriyle çalışıyor. “İş bilenin, kılıç kuşananın" derler. Bu acil durumlarda, beklenmedik felaketler karşısında bütün dünyaya örnek olacak bir liderlik sergiliyor ülkemiz. Şükürler olsun ki bugünkü güçlü siyasi irade her zaman milletimizin yanı başındadır. Erciş ve Başkale'de canı pahasına arama kurtarma çalışmalarında bulunan ekiplerimizi gönülden kutluyorum. Telef olan hayvanlarımız için son derece üzgünüz ama her bir hayvanın yerine yenisini temin edip vatandaşımıza ulaştıracağız.”
 

“ACILAR AYRIŞMA DEĞİL BİRLEŞMEYE VESİLE OLMALIDIR”
Geçmiş Dönem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Güzeldere bölgesinde kaybolan bir çobanımız şükürler olsun ki ekiplerimizce kurtarılmış ve hastaneye kaldırılmıştır. AK Partinin sosyal devlet anlayışı çerçevesinde her zaman vatandaşlarımızın yanındayız. Devletimiz her yerde olduğu gibi Esenyamaç'ta da ilk andan itibaren tüm imkanlarıyla vatandaşlarımızın yanında olmuştur. Van Milletvekillerimize, teşkilatlarımıza, Valimize, Kaymakamımıza, arama kurtarma ekiplerimize özellikle teşekkür ediyorum. Milletimizin hizmetinde olan Devletimiz daima var olsun. Bize göre Sosyal Hukuk Devleti vatandaşın her an yanı başında olduğunu htiği devlettir. AK Parti "Sosyal hukuk Devleti" ilkesini anayasada yazılı bir ilke olmaktan çıkarmış, ilk defa gerçekten hayata geçirmiştir. Bakınız iktidarımız sürecinde muhtemel doğal felaketlere müdahale için AFAD diye bir kurum hayata geçmiş ve çok güzel hizmetler sunmuştur. Türkiye'nin merhamet eli olan Kızılay, bugün bütün dünyada bilinen ve mağdur coğrafyalarda aranan bir Türkiye markasıdır. Dünyanın her yerinde insanların imdadına koşan, sıkıntılarını paylaşan Kızılay ve AFAD çalışanlarına özellikle teşekkür ediyorum. Keza orman yangınlarında ve sel felaketlerinde canı pahasına yangını söndürme hizmetinde bulunan binlerce itfaiye erimizi, ormancılarımızı, askerimizi, polisimizi ve gönüllü vatandaşlarımızı yürekten alkışlıyor, şükranlarımı sunuyorum. Allah ebeden razı olsun, eksikliklerini göstermesin. Allah’a şükürler olsun ki, bugün şunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz: Türkiye bütün sorunlarını çözecek kudrettedir. Çözemeyeceğimiz hiçbir meselemiz yoktur. Yeter ki, yüreklerimizdeki merhameti çoğaltalım. Yeter ki kardeşliğimizi, muhabbetimizi, sevgimizi büyütelim. Kin ve nefret tohumları ekenlere, karamsarlık ve kötümserlik yayanlara zerre kadar fırsat vermeyelim. Yeter ki kan ve gözyaşı baronlarını sevindirmeyelim. Hiç şüphesiz, bu ülkenin bütün evlatları, bütün kadınları ve gençleri, mutluluk ve huzuru hak ediyor. Bu anlamda fert olarak her birimize tek tek sorumluluklar düşüyor. İnsan olarak, vatandaş olarak, kardeşler olarak her birimiz en iyi biçimde birbirimize omuz vermek durumundayız. Afetler siyaset malzemesi değildir. Acılar ayrışma değil birleşmeye vesile olmalıdır.”
Yapılan konuşmalardan sonra gazeteciler tarafından sorulan soruları yanıtlayan heyet daha sonra buradan ayrılarak Van İl Başkanlığı binasına geçti. Burada kısa bir süre kalan heyet ardından esnaf ziyareti yapmak için parti binasından ayrıldı.
Haber: M. Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: AK, Parti, heyetinden, Van, temasları,
Haber Yazılımı