Haber Detayı
17 Eylül 2021 - Cuma 08:35
 
İki fuar bir arada açıldı
Van’da, Ajans Asya Fuarcılık tarafından organize edilen “Solarvan Doğu Anadolu Yenilenebilir Enerji” ile “İnşaat Yapı ve Belediye Ekipmanları Fuarı”nın açılışı yapıldı.
GÜNDEM Haberi
İki fuar bir arada açıldı

Van Organize Sanayi Bölgesi’nde (Van OSB) bulunan Expo Fuar Merkezi’nde saat 14.00’te yapılan açılışa Van Vali Yardımcısı Ömer Faruk Canpolat, AK Parti Van Milletvekilleri Abdulhat Arvas, Osman Nuri Gülaçar, Van TSO Başkanı Necdet Takva, Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler, İran’dan gelen heyet ve iş insanları ile Van’daki bazı STK temsilcileri ve iş insanları katıldı. 
 
 
80 FİRMA KATILDI
Fuarla ilgili olarak bilgi veren Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler, fuara 80 firmanın katıldığını söyledi.
Fuarda bir de müjde ile karşılaştıklarını belirten Güler, şunları söyledi:
“Uzun bir aradan sonra iki fuarımızı bir arada açıyoruz. İki fuarımız da hem bölgemiz için hem ilimiz için çok önemli fuarlar. Yoğun bir talep var. Yoğun bir katılım var. Bundan sonraki fuarları inşallah daha da büyüteceğiz. Bir hafta sonra Uluslararası Turizm Fuarımız var. Ondan sonra fuarlarımız devam edecek. İran’dan üst düzeyde bir katılım söz konusu. 80 firma, 150’ye yakın marka var. İl dışından iki firmamız var. Ama firmalarımız ulusal firmalar. Bu da gösteriyor ki önümüzdeki fuarlarda daha büyük bir katılım olacak. İran’dan gelen milletvekilleri sınır kapısının açılacağı müjdesini verdiler. PCR testi olanların sınır kapısından geçebileceğini söylediler. Bu da bizim için bu fuarda iyi bir müjdeydi. Bizim de beklediğimiz buydu zaten.”
 
 
İRANLI MİLLETVEKİLİ MÜJDEYİ VERDİ
Açılış programında konuşan İran-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Adil Necefzade, “Maalesef son yıllarda COVİD-19 pandemisi nedeniyle iki ülkenin ilişkilerinde bir durgunluk söz konusuydu. Ama çok şükür son toplantıda Türkiye Meclis Başkanı ve İran İslam Cumhuriyeti Meclis Başkanlarının yaptığı toplantılara dayanarak bugün Kapıköy, Gürbulak ve Esendere Sınır kapısının açıldığının müjdesini vermek istiyorum.” dedi.
 
 
SINIR KAPIMIZ AÇILDI
AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar da, Kapıköy Sınır Kapısı’nın açılması için sürekli olarak Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın talep ve baskılarının olduğunu belirtti. 
Gülaçar, “Yaklaşık 2 yıldır İran tarafından kapalı bulunan Kapıköy Sınır Kapımız bugün itibariyle açıldı. Sürekli olarak kapının açılması noktasında üzerimize baskı kuran Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın (Van TSO) ve Başkanımız Necdet beyin en azından presinden kurtulduk.” diye konuştu. 
 
 
FUARLARIN ÖNEMİNE DEĞİNDİ
Van Vali Yardımcısı Ömer Faruk Canpolat da, yaptığı konuşmada fuarı düzenleyenlere ve İranlı konuklara teşekkür etti.
Vali Yardımcısı Canpolat, şunları söyledi:
“Bugün bölgemiz ve ilimiz için büyük önem taşıyan iki sektörü bir araya getiren iki fuarın açılışını birlikte gerçekleştireceğiz. Bu iki fuar inşallah ilimizin ekonomisine büyük bir katkı yapacaktır. İlimizin enerji potansiyelini ortaya çıkaran bu güzel fuarımız, artan enerji açığımızın kapanmasına, yine İran ile aramızdaki ilişkilerin gelişmesine vesile olacaktır inşallah.”
 
 
TAKVA’DAN DEĞERLENDİRME 
Fuar açılışı sonrası Kapıköy Sınır Kapısı’nın açılması müjdesini değerlendiren Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, “İran’ın Hoy Milletvekili Adil Necefzade tarafından verilen müjde, şehrimizin uzun zamandır beklediği bir müjdeydi. Kapının açılması noktasında emek sarf eden Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanına ve aynı şekilde İran Meclis başkanına müteşekkiriz.” ifadelerini kullandı.
 
 
TAKVA: HER ZAMAN AÇILMASINI TALEP ETTİK
Başkan Takva, “Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak Kapıköy Sınır Kapısı kapandığı günden itibaren kapının açılması gerektiğini, ticaretin devamlılığının önemli olduğunu ve alınacak tedbirler ile gidiş-gelişlerin yapılması gerektiğini vurguladık. Her zaman kapının kapatılmasının doğru olmadığını ve ivedilikle açılması gerektiğini ifade ettik. Bizim tarafımızda kapının açılması sonrası İran tarafının da kapıyı açması için birtakım görüşmeler yaptık ve taleplerde bulunduk. Bu taleplerimiz ve baskılarımız nihayete erdi.” diye belirtti.
 
 
“FAHİŞ FİYATLARDAN KAÇINILMALI”
Kapının açılması sonrası esnafa da uyarılarda bulunan Takva, konuşmasını şöyle tamamladı: “Kapıköy Sınır Kapısı bizim için velinimettir. Yaklaşık 2 yıl aradan sonra açılan kapı sonrası esnafımızın fahiş fiyatlardan kaçınması ve İranlı misafirlerimize karşı hoşgörülü olması en büyük temennimizdir. 2 yıllık süreçte kent olarak yaşadığımız zorluklar göz önünde bulundurulmalı ve bu çerçevede hareket etmemiz gerekmektedir.”
Haber: Adil HARMANCI
Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: İki, fuar, bir, arada, açıldı,
Haber Yazılımı