Haber Detayı
10 Temmuz 2021 - Cumartesi 15:38
 
İlhan: Tarım ve hayvancılık olmazsa olmazımızdır
Saadet Partisi (SP) Van İl Başkanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında, kentte yaşanan kuraklığa ve bağlı olarak tarım ve hayvancılıkta yaşanan sıkıntılara dikkat çekildi. Açıklamayı yapan SP Van İl Başkanı Özay ilhan; "Kuraklığa bağlı yaşanan sıkıntılar nedeniyle birçok üretici bankalardan aldığı kredileri ödemekte zorlanmaktadır. İleride ülkemiz, bölgemiz ve ilimiz için büyük sıkıntılar yaşanmaması açısından tarım ve hayvancılığa yönelik destekler mutlaka arttırılmalı, yem desteği başta olmak üzere üretilen et, süt ve tarımsal ürünlere destek verilmelidir. Tarım ve hayvancılık olmazsa olmazımızdır" dedi.
SİYASET Haberi
İlhan: Tarım ve hayvancılık olmazsa olmazımızdır

SP Van İl Binasında basın açıklaması yapan İl Başkanı İlhan; "Özellikle son altı aylık süreçte bölgemizde ve ilimizde yağışların olmaması nedeniyle çok ciddi bir kuraklık söz konusudur. Kuraklık başta, tarım ve hayvancılık olmak üzere birçok sektörde olumsuzluklara neden olmaktadır. Yıllık ortalama metrekareye düşen yağış son bir yılda geçmiş yıllara oranla önemli ölçüde azalmıştır. Yağışların azalmasıyla birlikte ortaya çıkan kuraklık nedeniyle bölgemizde buğday, arpa, ot başta olmak üzere birçok tarımsal üründe verim düşüklüğü oluşmuş durumdadır. Son yıllarda artan gıda fiyatları, yaşanan kuraklıkla birlikte daha da ciddi şekilde artacaktır." diye kaydetti.
Kuraklığın, yem fiyatlarını yükselttiğine işaret eden İlhan; "Özellikle hayvancılıkla uğraşanlar kuraklığa bağlı olarak yem fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle büyük sıkıntılar çekmektedir. Bugün itibariyle ilimizde otun bağ fiyatı 20 tl, mercimek samanının tonu 2200 tl, buğday samanın tonu 1200 tl, arpanın ton fiyatı 3000 tl taban fiyattan satılmaktadır. Bu mevsimde bile fiyatlar bu şekildeyse önümüzde ki günlerde daha da artacaktır. Kuraklığa bağlı yaşanan sıkıntılar nedeniyle birçok üretici bankalardan aldığı kredileri ödemekte zorlanmaktadır. Tarım ve hayvancılıktan zarar eden üreticiler gelecek yıllarda tarım ve hayvancılığı terk edecek durumuna gelecektir. İleride ülkemiz, bölgemiz ve ilimiz için büyük sıkıntılar yaşanmaması açısından tarım ve hayvancılığa yönelik destekler mutlaka arttırılmalı, yem desteği başta olmak üzere üretilen et, süt ve tarımsal ürünlere destek verilmelidir." ifadelerini kullandı.
SP Van İl Başkanı Özay İlhan, açıklamalarını şu şekilde tamamladı; "Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak buradan yetkililere çağrıda bulunuyoruz; tarım ve hayvancılık olmazsa olmazımızdır. Tarım ve hayvancılık sektörünün sorunlarını çözüm adına bugünden tezi yok gerekli adımlar biran evvel atılmalıdır."
Haber: M.Selim KURT

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: İlhan:, Tarım, ve, hayvancılık, olmazsa, olmazımızdır,
Haber Yazılımı