Haber Detayı
03 Ağustos 2018 - Cuma 09:40
 
İnşaat sektörü hareketli
Van’da, 2011 yılında meydana gelen depremde hasar gören binaların yıkılıp yenilenmesinin yanı sıra, yeni yapılan binalarla birlikte kentte bu yıl inşaat alanında hareketlilik yaşanıyor.
GÜNDEM Haberi
İnşaat sektörü hareketli

Edinilen bilgilere göre, Van merkez ilçelerde, 2011 yılında meydana gelen deprem nedeniyle hasar gören birçok bina, imkânsızlıklardan dolayı sahipleri tarafından bu yıl yıkılıyor.
Yıkılan binaların yerine ya aynı amaçlı binalar yapılıyor, ya da farklı bir sektörle ilgili işyerlerine dönüştürülüyor.
Depremde zedelenen binaların yanı sıra Van merkezde, boş alanları değerlendiren arsa sahipleri de yeni binalar inşa ediyor.
Geçen yıl daha çok rezidanslar ve otellere ağırlık verilen Van’da, bu yıl binaların daha çok alışveriş merkezleri, bürolar, işyerleri ve kiralık evler amacıyla yapıldığı belirtildi.

 

ÇEVREYE ETKİSİ
İnşaat alanındaki bu hareketlilikle birlikte, bazı olumsuzluklar da yaşanıyor.
Yapılan inşaatların hastane, okul, dershane, çalışma ofisleri ve toplu yerleşim alanlarında olması,bazı çevresel sorunları da beraberinde getiriyor.
İnşaatlardan kaynaklı oluşan ses, görüntü ve atık kirliliğinin yanı sıra, bazı noktalarda da ulaşımı aksattığı görülüyor.

 

KİRALAR ETKİLENMİYOR
Kiralanması amacıyla yapılan bazı binaların daha tamamlanmadan kiraya verildiği, ancak Van’daki bina sayısının artmasına karşın kira fiyatlarında düşüş olmadığı belirtildi.
İnşaat sektörünün hareketlenmesi, bu alanda malzeme satışı yapan esnafı da olumlu yönde etkiliyor. 
Sektörün durgun olduğu sıralarda müşteri bulmakta zorlanan inşaat malzemesi satan esnaflar bu yıl nispeten daha rahat.
Ancak bazı esnaflar buna rağmen kazanamadıklarını söylüyor.
Ayhan İnşaat Malzemeleri sahibi Erhan Güneş, inşaat alanında daha çok büyük işyerlerinin kazandığını belirterek, “İşler daha çok büyük esnafta dönüyor. Küçük esnafta ise işler iyi değil. İnşaatlar yükseliyor ama nakit dönmüyor. Hep evraklarla ilerliyor, bu da büyük bir sıkıntı, yani bir tıkanma söz konusu” diye konuştu.
Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: İnşaat, sektörü, hareketli,
Haber Yazılımı