Haber Detayı
03 Ekim 2018 - Çarşamba 10:33
 
Unutulmaya yüz tutmuş meslekler ele alındı
Van ilinde unutulmaya yüz tutmuş eserler ve mesleklerin belirlenmesi amacı ile İl Milli Eğim Müdürlüğü’nde bir toplantı yapıldı.
GÜNDEM Haberi
Unutulmaya yüz tutmuş meslekler ele alındı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van Kültür Turizm İl Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi Müdürleri ile sektörde bu işi icra eden ustaları n katılımı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda, ilimizde unutulmaya yüz tutmuş eserler ve mesleklerin belirlenmesi konusu ele alındı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenme’den Sorumlu Şube Müdürü Ebubekir Yetkin, “Geleneksel, kültürel veya sanatsal değeri olan, kaybolmaya yüz tutmuş eser ve mesleklerin gelecek kuşaklara aktarılması, kültürel geçmişimiz ile geleceğimiz arasında bir köprü vazifesi kurulması oldukça önemlidir. Genel Müdürlüğümüz tarafından unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarını yaygınlaştırmak, öğretmek, yaşatmak ve icra eden ustalara sahip çıkarak yeni nesillere aktarmak amaçlanmaktadır. Geçmişten günümüze yaşayan bazı geleneksel sanatlar zaman içerisinde kaybolmuş ya da unutulmaya yüz tutmuştur. Bunun pek çok nedeni olmakla birlikte en önemli nedenlerinden birisi de geleneksel sanat eserlerini üreten ustaların çalışmalarını devam ettirebilecek yeni ustaların yetiştirilememesidir” şeklinde konuştu.
Konu ili ilgili fikir alışverişinin yapıldığı toplantıda Savatlı Gümüş İşlemeciliği, Yöresel Van Kilimi Dokuma ve Ahşap Çocuk Oyuncakları yapımı konusunda teklif formu hazırlanarak Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne gönderildi. / Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Unutulmaya, yüz, tutmuş, meslekler, ele, alındı,
Haber Yazılımı