Haber Detayı
13 Eylül 2021 - Pazartesi 16:10
 
Van İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Sünnetçioğlu, 'Mutant virüs atağı ile karşı karşıyayız, aşımızı olalım'
İl Sağlık Müdürü Porf.Dr. Mahmut Sünnetçioğlu başkanlığında, pandemi kapsamında aşı değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. İl Sağlık Müdürlüğünde düzenlenen toplantıya sağlık müdürlüğü yöneticileri, İlçe Sağlık Müdürleri ve TSM Başkanları katıldı.
SAĞLIK Haberi
Van İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Sünnetçioğlu, 'Mutant virüs atağı ile karşı karşıyayız, aşımızı olalım'

Van İl Sağlık Müdürü Porf. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, burada yaptığı açıklamada; “Van’da pandemi ile daha etkin bir şekilde mücadele etmek adına toplantılarımızı rutin olarak yapmayı sürdürüyoruz. İkinci ve üçüncü doz aşılarını yaptırmayan vatandaşlarımızın aşı konusunda daha duyarlı olmalarını sağlamak için istişarelerde bulunuyoruz. Hepimizin bildiği gibi mutant virüs atağı ile karşı karşıyayız. Bu nedenle daha sıkı tedbirler almamız gerekiyor. Bu süreçte aşı çok önemli, lütfen il ve ilçelerimizde sırası gelen vatandaşlarımızı uyararak aşısını yaptırmalarınını sağlayalım. Covid 19 aşısı yapan kişilerde, virüsten kaynaklı ölümlerin azaldığı biliniyor. Bununla birlikte pandemi nedeniyle hayatlarını kaybedenlerin ve yoğun bakım servisinde yatanların çoğunu, aşılarını yaptırmamış veya tamamlamamış kişiler oluşturuyor" diye konuştu.

 

"10 KİŞİLİK EKİP OLUŞTURULDU"

Sağlık müdürlüğü yöneticileri ve ilçe sağlık müdürleri ile bir araya gelen Prof.Dr. Sünnetçioğlu, aşı konusunda daha fazla yol kat edilmesi için toplantıda fikir alış verişinde bulunulacağını aktırdı. Sünnetçioğlu; "İlimizde iki doz aşılama oranımız 49 oldu. Bizim 2. dozda ve 3. dozda artışa geçmemiz gerekiyor. Bunun için 10 kişilik bir ekip oluşturduk. İkinci ve üçüncü doz aşıları geçmiş vatandaşlarımızı arayarak aşı davetinde bulunmaktalar. Ayrıca müdürlükte de yine bir 10 kişilik grup oluşturmuş bulunmaktayız; vatandaşlarımızın sağlığı için başarılı olmak, olumlu sonuç alabilmek için gayret gösterip ikna edici olmak lazım. 13 ilçe sağlık müdürlüğümüz de kendi bünyesinde ekip oluşturup vatandaşları doğru bilgilendirip hastane yoğun bakımlara düşmemeleri için aşılarını en kısa sürede yaptırtmalarını sağlamak durumunda. Maalesf virüsten vefat edenlerin çoğu aşılarını yaptırmayan vatandaşlarımızdan oluşuyor. Önümüz kış, zorlu bir süreç bizi bekliyor. Mevsimsel grip aşısı nasıl oluyorsak covid 19 aşısını da yaptırtmamız gerekecek. Bunu kabul etmek lazım yani bu virüs varyantları oluşmaması için aşılarımızı aksatmamak ve bu mutasyonlu varyantlara karşı aşılarımızı yaparsak başarılı olacağız" ifadelerini kullandı.

 

"KIŞ ÖNCESİ VAKA SAYILARINI DÜŞÜRMEMİZ GEREKİYOR"

Önümüzün kış olduğun ve vaka sayılarının kış öncesi düşmesini umut ettiklerini belirten İl Sağlık Müdürü Porf. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, "Bizim amacımız daha fazla insana ulaşarak pozitif sayısını mümkün olduğunca düşürmek. Önümüzdeki kış sezonunda ciddi sıkıntılar yaşamamak adına vaka sayısını düşürmemiz gerekiyor. Bu konuda da en büyük silahımız aşı. Doğu illeri arasında maviyi geç yakaladık ama vaka sayımız azdı, bu da ekip çalışmasıyla elde edilen bir başarıdır. Birinci doz aşıda maviyi yakaladık. Sizlerin başarısıyla bunu sağlıyoruz, bizdeki filyasyon çalışmaları ve pandemi merkezindeki arkadaşlarımızın düzenli ve oturtulmuş sistemi sayesinde vakalara ve aşılama oranlarına hızlı bir şekilde ulaşacağız. Ssağlık çalışanlarımızın bu güzel gayretli çalışmalarıyla başarıyı yakalıyoruz, bu başarıyı vatandaşlarımızın sağlığı için elimizden gelen gayreti sağlamak adına ikinci ve üçüncü doz aşılarında da elde etmek durumundayız." dedi.
Daha sonra katılımcılar tarafından istatistiki veriler eşliğinde Covid-19 salgını sürecinde alınan tedbirler ve aşılama süreci gözden geçirildi. İlimizdeki  kamu hastaneleri, Aile Sağlık Merkezleri, kurulan aşı noktaları, üniversite ve özel hastanelerin bünyesinde sürdürülen aşı uygulamaları, filyasyon çalışmaları, günlük test sayıları, yoğun bakım ve rutin hizmetler hakkında genel durum değerlendirmesi yapıldı ve karşılıklı görüş alış verişinde bulunuldu. / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Van, İl, Sağlık, Müdürü, Prof., Dr., Sünnetçioğlu,, 'Mutant, virüs, atağı, ile, karşı, karşıyayız,, aşımızı, olalım',
Haber Yazılımı