Haber Detayı
26 Nisan 2019 - Cuma 16:12
 
VASKİ, yüksek basınçtan elektrik üretecek
Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) tarafından Van’da ilk kez bir Pompa Türbin Sistemi hayata geçirilerek, su isale hatlarında ki arızalar ve su kaybının en asgariye indirilmesi sağlanacak.
GÜNDEM Haberi
VASKİ, yüksek basınçtan elektrik üretecek

Ayrıca türbinden elektrik de elde edilerek, enerji giderlerinin asgariye düşürülmesi hedefleniyor. Yüksek basınçlı su ile üretilecek enerjinin elektrik dağıtım şirketlerine de satılması için gereken prosedürün tamamlanmasına yönelik işlemler sürdürülüyor.
İpekyolu İlçesi Narman su deposu karşısında yapımı devam eden Pompa Tribün Sistemi ile Bostaniçi su deposundan Sıhke Toki'ye giden su basıncının borulara zarar vermesi engellenmiş olacak. Su debisinin dengelenerek isale hatlarına verilmesi ile arızaların ve su kaybının önüne de geçilecek.  
Bu mahallelerde sık sık yaşanan su arızalarına son verilerek buna bağlı olarak oluşan su kesintilerinin de artık yaşanmayacağı bir sistemin hayata geçirileceği belirtildi.
Bölgede ilk olarak VASKİ tarafından Van’da uygulamaya alınan Pompa Tribün Sisteminin kısa sürede hizmete alınmasıyla yaşanan sorunların tamamen önüne geçilmiş olacağı açıklandı.
Ayrıca şehir merkezine içme suyu sağlayan 1 Nolu su deposu terfi merkezinde ki 250 Kw’lık bir pompanın arızası da giderildi. 3 hafta önce arızalanan pompanın Van’da tamiri mümkün olmayınca Ankara’ya gönderildi. Pompanın paslanmaz çelik (304 kalite çelik) mili, mil burçları ve rulmanları değiştirildi. Pompa tekrar devreye alınarak tam kapasite çalışması sağlandı. / Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: VASKİ,, yüksek, basınçtan, elektrik, üretecek,
Haber Yazılımı